Məşhur İtaliya brendi "Qazprom"un idarəçiliyindən çıxarıldı
İtaliyanın "Ariston Holding" şirkəti özünün Rusiya bölməsi olan "Ariston Thermo Rus"a nəzarəti bərpa edib.
Bu barədə İtaliyanın Milanofinanza.it nəşri məlumat verib.
Məlumata görə, bu, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin 2025-ci il martın 26-da imzaladığı müvəqqəti idarəçilik haqqında fərmanının ləğvindən sonra baş verib.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin fərmanına əsasən, Rusiyanın törəmə şirkəti "Ariston"un səhmləri "Qazprom" strukturunun müvəqqəti idarəçiliyindən çıxarılıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin aprel ayında Putin "Ariston"un Rusiyadakı törəmə şirkəti "Ariston Termo Rus"u dövlətə məxsus "Qazprom məişət sistemləri"nin müvəqqəti idarəçiliyinə vermişdi. Nəşr Rusiya agentliklərinə istinadla bildirir ki, bu bənd artıq etibarsız elan edilib.
"Ariston" şirkəti xəbəri təsdiqləyib və bildirib ki, Rusiya "Ariston Holding N.V."ə mülkiyyət və Rusiyadakı törəmə şirkətinin səhmlərinə tam şəkildə idarəetmə hüququnu geri qaytarıb.
"Rusiyada fəaliyyətimizi davam etdirmək üçün mövcud qaydalara və sanksiyalara tam uyğun olaraq, yerli rəhbərliyimizlə birgə işimizi bərpa edəcəyik", - deyə "Ariston Group"un icraçı sədri Paolo Merloni bildirib.скачать dle 11.3

В Россию вернулся первый зарубежный бренд
Итальянская компания Ariston Holding вновь получила контроль над своим российским подразделением Ariston Thermo Rus. Это произошло после отмены указа президента России Владимира Путина о временной администрации, который был подписан 26 марта 2025 года, передает Median.Az со ссылкой на realnoevremya.ru.
Ariston стала одной из первых западных компаний, чьи активы были переданы под временное управление в апреле 2024 года. Российские власти тогда объяснили это решение ответом на "недружественные действия" США и их союзников в связи с санкциями из-за конфликта в Украине.
"26 марта 2025 года указом президента России №176 Ariston Holding N.V. была восстановлена в правах владения и полного управления акциями своей российской дочерней компании", - говорится в пресс-релизе компании.
Председатель совета директоров Ariston Паоло Мерлони уточнил, что компания планирует возобновить свою деятельность в России с учетом местного менеджмента и соблюдением международных санкций. Он также подчеркнул важность продолжения "наследия присутствия Ariston в стране".
Итальянское Министерство иностранных дел подтвердило, что решение российских властей стало результатом длительной дипломатической работы, включая усилия посольства Италии в Москве и поддержку итальянских и европейских бизнес-объединений.скачать dle 11.3