Azərbaycanəsilli məşhur müğənni Emil Kadırov Rusiyada saxlanılıb
-ın "Mash" "Telegram" kanalına istinadən verdiyi məlumata görə, artist "Puşkin kartı" ilə 1.3 milyon rubl (26.2 min manat) məbləğində dələduzluqda şübhəli bilinir.
Məlumata görə, Kadırov "Eldar" kinokonsert zalının bədii rəhbərinin müavini vəzifəsində çalışan tanışı Yelena Qurko ilə birlikdə fəaliyyət göstərib.
İstintaq hesab edir ki, Kadırov və Qurko konsert zalı vasitəsilə müğənninin mövcud olmayan konsertlərinə biletlər təqdim edib, sonra isə onları "Puşkin kartları" vasitəsilə alıblar və beləliklə dövlət büdcəsindən köçürmələr əldə ediblər.
Xüsusi təyinatlı qüvvələr artıq Emil Kadırovu saxlayıblar, Moskva İstintaq Komitəsi isə xüsusilə iri məbləğdə dələduzluq faktı üzrə cinayət işi açıb. Əgər ifaçının təqsiri sübut olunarsa, ona ciddi həbs cəzası təhlükəsi yarana bilər.
Emil Kadırov 1993-cü il iyunun 25-də Bakıda anadan olub. O, Rəşid Behbudov adına 2 nömrəli Musiqi Məktəbini klassik gitara sinfi üzrə bitirib. Kadırov 2015-ci ildə "Qolos" şousunda iştirakından sonra böyük şöhrət qazanıb, burada o, Aleksandr Qradskinin komandasında 1/4 finala qədər irəliləyib. 2017-ci ildə müğənni "Vo ves qolos" layihəsində məşqçi kimi çıxış edib, 2018-ci ildə isə "Novaya volna" müsabiqəsinin xüsusi mükafatını alıb. Hazırda Emil Kadırov Aleksandr Qradskinin "Qradskiy Holl" Teatrının solistidir.
Qeyd etmək lazımdır ki, "Puşkin kartı" - Rusiya hökuməti tərəfindən 2021-ci ildə gənclər arasında mədəni tədbirləri populyarlaşdırmaq məqsədilə başladılmış xüsusi proqramdır. Kart 14-22 yaş arası gənclərə muzeyləri, teatrları, konsert zallarını və digər mədəniyyət müəssisələrini federal büdcə vəsaiti hesabına ziyarət etmək imkanı verir.

В России за мошенничество задержали певца-бакинца
Как передает Median.Az со ссылкой на Telegram-канал Mash, артиста подозревают в мошенничестве с "Пушкинской картой" на 1.3 млн рублей (более 26 тысяч манатов - ред.).
Согласно данным, Кадыров действовал не один, а в сговоре со своей знакомой Еленой Гурко, занимающей должность заместителя художественного руководителя киноконцертного зала "Эльдар" в Москве. Следствие полагает, что через концертный зал Кадыров и Гурко выставляли билеты на несуществующие концерты певца, а затем скупали их через "Пушкинские карты", получая таким образом переводы из государственного бюджета.
Спецназ уже задержал Эмиля Кадырова, а Следственный комитет Москвы возбудил уголовное дело о мошенничестве в особо крупном размере. Если вина артиста будет доказана, ему может грозить серьезный тюремный срок.
Эмиль Кадыров (баритон) родился 25 июня 1993 года в Баку, столице Азербайджана. Он закончил музыкальную школу №2 имени Рашида Бейбутова по классу классической гитары. Широкую известность Кадыров получил после участия в российском шоу "Голос" в 2015 году, где он дошел до четвертьфинала в составе команды Александра Градского. В 2017 году певец выступил в качестве наставника в проекте "Во весь голос", а в 2018-м получил специальный приз конкурса "Новая волна". На данный момент Эмиль Кадыров является солистом Театра Александра Градского "Градский Холл".
Стоит отметить, что "Пушкинская карта" - это специальная программа, запущенная правительством России в 2021 году с целью популяризации культурных мероприятий среди молодежи. Карта предоставляет возможность молодым людям от 14 до 22 лет посещать музеи, театры, концертные залы и другие учреждения культуры за счет средств федерального бюджета.скачать dle 11.3