BMT komissiyasında Azərbaycanın təşəbbüsü ilə qətnamə qəbul edilib
Martın 21-də BMT-nin Qadınların Statusu Komissiyasının (CSW) 69-cu sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın təklifi əsasında "Silahlı münaqişələr zamanı girov götürülmüş, o cümlədən sonradan həbs edilmiş qadınların və uşaqların azadlığa buraxılması" adlı qətnamə qəbul olunub.
Sənəd BMT-nin elektron bazasına yerləşdirilib.
1994-cü ildən başlayaraq iki ildən bir gündəmə gətirilən bu sənəd silahlı qarşıdurmalar zamanı qadın və uşaqların vəziyyətinə xüsusi önəm verir və girovluq məsələsini vurğulayır. Qətnamədə bu cür hərəkətlərin qanunazidd və əsassız olduğu qəti şəkildə qeyd edilir.
Sənəd münaqişə zonalarında beynəlxalq humanitar hüququn pozulması ilə mülki şəxslərə qarşı yönəlmiş hər cür zorakılığı qınayır, buna qarşı səmərəli addımların atılmasını və xüsusilə girovluqda olan qadın və uşaqların tez bir zamanda azad edilməsini tələb edir.
Bundan başqa, qətnamə münaqişədə iştirak edən bütün tərəfləri beynəlxalq humanitar hüquqa riayət etməyə və mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün zəruri tədbirlər görməyə dəvət edir.
Eyni zamanda, dövlətlərə girovluqdakı qadın və uşaqların yerini və taleyini öyrənmək üçün təcili tədbirlər həyata keçirmək tapşırığı verilir. Sənəddə məsuliyyətin gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanır və beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq hərbi cinayətlərdə təqsirli şəxslərin müəyyənləşdirilməsi, təqib olunması və cəzalandırılması üçün dövlətlərin üzərinə düşən vəzifələr xatırladılır.
Qətnamənin əsas məqsədlərindən biri beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, girovların təhlükəsizliyinin və insan ləyaqətinin qorunması, onların azadlığa çıxarılması, reabilitasiyası və cəmiyyətə yenidən inteqrasiyası üçün mexanizmlərin təkmilləşdirilməsidir.
BMT-nin baş katibi Antoniu Quterriş Qadınların Statusu Komissiyasının 71-ci sessiyasında bu qətnamənin icrasına dair ətraflı hesabat təqdim edəcək.скачать dle 11.3

В Комиссии ООН по инициативе Азербайджана принята резолюция
Резолюция, выдвигаемая раз в два года с 1994 года, акцентирует внимание на положении женщин и детей в условиях вооруженных конфликтов, особо подчеркивая проблему заложников.
В документе подтверждается, что подобные действия по своей сути являются незаконными и необоснованными.
Резолюция осуждает все акты насилия, совершенные против гражданского населения в нарушение международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов, и призывает к принятию эффективных мер реагирования, в частности к незамедлительному освобождению женщин и детей, находящихся в заложниках.
Кроме того, документ призывает все стороны вооруженных конфликтов полностью соблюдать международное гуманитарное право и принимать все необходимые меры для защиты гражданского населения.
Резолюция также обращается к государствам с призывом предпринять оперативные шаги для выяснения судьбы и местонахождения женщин и детей, удерживаемых в заложниках. В ней подчеркивается важность усиления ответственности и напоминается об обязанности всех государств в соответствии с международным правом расследовать, преследовать в судебном порядке или привлекать к ответственности лиц, признанных виновными в военных преступлениях.
В конечном итоге резолюция направлена на укрепление международного сотрудничества, обеспечение безопасности и достоинства заложников, а также совершенствование механизмов их освобождения, реабилитации и реинтеграции в общество.
Генеральный секретарь ООН представит подробный отчет о выполнении этой резолюции на 71-й сессии Комиссии по положению женщин.