Zelenski enerji obyektlərinə hücumların dayandırılması təklifini dəstəkləyib
Bunu Ukrayna lideri Volodimir Zelenski ABŞ və Rusiya prezidentləri Donald Tramp və Vladimir Putin arasında söhbətdən sonra keçirilmiş mətbuat konfransında deyib.
“Rusiya və Ukrayna ABŞ-nin vasitəçiliyi ilə enerji infrastrukturuna hücum etməmək barədə razılığa gələ bilərlər. Bizim tərəf bunu dəstəkləyəcək. Amma ola bilməz ki, Rusiya bizim enerji sektorumuza hücum etsin, biz isə susaq. Biz cavab verəcəyik”, – Zelenski bildirib. O əlavə edib ki, barış istənilən halda “şərtsiz atəşkəs”lə başlayır.
Ukrayna Prezidentinin sözlərinə görə, ABŞ Prezidentinin rusiyalı həmkarı ilə söhbətindən sonra Trampla hələ söhbət olmayıb, lakin belə bir danışıqların baş tutacağını gözləyir. Zelenskinin sözlərinə görə, bundan sonra o, “xüsusən nəyi dəstəkləmək lazım olduğunu” başa düşmək üçün Rusiya ilə razılaşmalar haqqında daha çox təfərrüat əldə edə biləcək.
Bundan əvvəl Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin Amerika lideri Donald Trampın Rusiya və Ukraynanın 30 günlük enerji infrastrukturuna zərbələrdən qarşılıqlı imtinası barədə ideyasını dəstəklədiyi və Rusiya hərbçilərinə müvafiq göstəriş verdiyi bildirilmişdi.скачать dle 11.3

Зеленский поддержал предложение о прекращении ударов по энергообъектам
Об этом заявил украинский лидер Владимир Зеленский на пресс-конференции после разговора президентов США и РФ Дональда Трампа и Владимира Путина.
"Россия и Украина при посредничестве США могут договориться не бить по энергетической инфраструктуре. Наша сторона будет это поддерживать. Но не может быть так, что Россия будет бить по нашей энергетике, а мы будем молчать. Мы будем отвечать", — сказал Зеленский. Он добавил, что перемирие в любом случае начинается "безусловным прекращением огня".
По словам украинского президента, у него еще не было разговора с Трампом после беседы президента США с российским коллегой, но он рассчитывает, что такой разговор состоится. Тогда, сказал Зеленский, он сможет узнать больше деталей о договоренностях с Россией, чтобы понимать, "что конкретно поддерживать".
Ранее сообщалось, что президент РФ Владимир Путин поддержал идею американского лидера Дональда Трампа о взаимном отказе России и Украины на 30 дней от ударов по энергетической инфраструктуре и дал соответствующую команду российским военным.скачать dle 11.3