Roma Papası Fransisk: "Sözləri, düşüncələri və Yer kürəsini silahsızlaşdırmalıyıq"
Bu fikirlər onun fevralın 14-dən etibarən müalicə aldığı Romadakı "Gemelli" klinikasından "Corriere della Sera" qəzetinin direktoru Luçano Fontanaya göndərdiyi məktubda yer alıb.
Məktubunda Papa vurğulayıb ki, hər bir söz - sadəcə söz deyil, onlar insan mühitini formalaşdıran gerçəkliklərdir. Sözlər birləşdirə və ya ayıra, həqiqətə xidmət və ya ondan istifadə edə bilər.
"Biz sözləri silahsızlaşdırmalıyıq, düşüncələri silahsızlaşdırmalıyıq və Yer kürəsini silahsızlaşdırmalıyıq. Dünyanın təmkinə, düşünməyə və mürəkkəbliyi dərk etməyə böyük ehtiyacı var. Müharibə cəmiyyətləri və ətraf mühiti məhv edir, amma münaqişələri həll etmir. Diplomatiya və beynəlxalq təşkilatlar yeni həyat və nüfuza ehtiyac duyur. Üstəlik, dinlər xalqların mənəviyyatına əsaslanaraq qardaşlıq və ədalət arzularını, sülh ümidini yenidən canlandıra bilər", - deyə Papa qeyd edib.

Папа Римский призвал "разоружить слова и умы"
Об этом говорится в письме понтифика, которое он отправил из клиники Джемелли в Риме, где он находится с 14 февраля, директору итальянской газеты Corriere della Sera Лучано Фонтана.
В письме он отметил, что любые слова - не просто слова, - это факты, которые формируют среду обитания человека. Они могут соединять или разделять, служить истине или использовать ее, пишет Папа Римский.
"Мы должны разоружить слова, разоружить умы и разоружить Землю. Существует огромная потребность в размышлениях, в спокойствии, в ощущении сложности. В то время как война лишь опустошает сообщества и окружающую среду, не предлагая решений конфликтов, дипломатия и международные организации нуждаются в новой жизни и авторитете. Более того, религии могут опираться на духовность народов, чтобы возродить стремление к братству и справедливости, надежду на мир", - говорится в его письме.