Beynəlxalq konfransın əcnəbi iştirakçıları Xudavəng monastırı ilə tanış olublar
Martın 14-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev Mərkəzində "Qədim insan məskənlərinin mühafizəsi: təhdidlər və müasir yanaşmalar" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransda bir sıra ölkələrdən elm adamları, tədqiqatçılar, ekspertlər, eləcə də müvafiq sahə üzrə beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Martın 16-da konfransın əcnəbi iştirakçılarının Kəlbəcər rayonundakı Xudavəng monastırına səfəri təşkil olunub.
Qonaqlara abidələr kompleksi barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın qədim memarlıq abidəsi və Qafqaz Albaniyası dövrünə aid dini məbəd kimi Xudavəng monastır kompleksinin min ildən artıq tarixi var. Monastırın bazilikası VIII-IX əsrlərdə, Arzu xatun kilsəsi isə XIII əsrdə inşa edilib.
Bildirilib ki, dünya əhəmiyyətli memarlıq abidəsi olan Xudavəng məbədi Ermənistanın işğalı dövründə, 1992-2020-ci illərdə vandalizmə məruz qalıb. Erməni kilsəsinin dəstəyi və Ermənistan dövlətinin vəsaiti hesabına monastırda "bərpa" adı altında qanunsuz işlər görülüb. Arzu xatun, Böyük Həsən kilsələri və kompleksə daxil olan digər tikililər üzərində saxtalaşdırma əlamətləri olan əlavələr edilib.
Qonaqların diqqətinə çatdırılıb ki, 2020-ci ilin dekabr ayında İrəvanda keçirilən sərgidə Xudavəng monastır kompleksindən oğurlanmış zəng, daş kitabələr, freskalar, xalçalar və Azərbaycan Respublikasına məxsus digər mədəni irs nümunələri qanunsuz olaraq nümayiş etdirilib. Ermənilərin oğurlayaraq apardıqları bu artefaktlar daha sonra İtaliyanın bir neçə şəhərində "VII-XIII əsrlərdə erməni xristian kilsələrində freskalar" adı altında sərgilənib.
Konfrans iştirakçıları abidə kompleksindən zəngin təəssüratla ayrılıblar.
Xatırladaq ki, beynəlxalq elmi konfransda "Qədim insan yaşayış məskənləri - mədəni irsin beşiyi kimi", "İqlim dəyişikliyi və silahlı münaqişələr qarşısında qədim insan məskənləri" və "Azərbaycanın qədim insan məskənləri dünya irsinin bir hissəsi kimi: təcili qorunma ehtiyacı" mövzularında panel müzakirələri aparılıb.скачать dle 11.3

Иностранные участники международной конференции посетили монастырь Худавенг
14 марта в Центре Гейдара Алиева при организационной поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики состоялась международная научная конференция на тему "Охрана древних поселений: угрозы и современные подходы".
В конференции приняли участие ученые, исследователи, эксперты из различных стран, а также представители международных организаций, работающих в данной сфере.
16 марта для иностранных участников конференции была организована поездка в монастырь Худавенг, расположенный в Кельбаджарском районе.
Гостям предоставили подробную информацию о комплексе памятников. Было отмечено, что монастырский комплекс Худавенг является древним архитектурным памятником Азербайджана и религиозным храмом, относящимся к периоду Кавказской Албании, с историей, насчитывающей более тысячи лет. Базилика монастыря была построена в VIII-IX веках, а церковь Арзу-хатун - в XIII веке.
Иностранным участникам международной конференции было сообщено, что в период оккупации Арменией с 1992 по 2020 год этот всемирно значимый архитектурный памятник подвергся вандализму. При поддержке армянской церкви и на средства армянского государства в монастыре проводились незаконные "реставрационные" работы, в ходе которых были внесены фальсифицирующие изменения в архитектуру церквей Арзу-хатун, Бёюк Гасан и других сооружений комплекса.
Гостям напомнили, что в декабре 2020 года на выставке в Иреване незаконно демонстрировались похищенные из монастыря Худавенг колокол, каменные плиты с надписями, фрески, ковры и другие культурные артефакты, принадлежащие Азербайджану. Позже эти украденные предметы были выставлены в нескольких городах Италии под названием "Фрески армянских христианских церквей VII-XIII веков".
Подчеркивается, что участники конференции покинули архитектурный комплекс под глубоким впечатлением.
Напомним, что в рамках международной научной конференции прошли панельные дискуссии на темы "Древние поселения - колыбель культурного наследия", "Древние поселения перед лицом климатических изменений и вооруженных конфликтов", "Древние поселения Азербайджана как часть всемирного наследия: необходимость срочной защиты".скачать dle 11.3