"Meydan" TV işi üzrə saxlanılan Nurlan Librenin həbs müddəti uzadılıb
"Meydan" TV işi üzrə həbs olunan jurnalist Nurlan Qəhrəmanlı (Libre) barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin uzadılması ilə bağlı istintaq orqanı tərəfindən məhkəməyə daxil olan təqdimata baxılıb.
APA-ya istinadla xəbər verir ki, bu gün Xətai Rayon Məhkəməsində keçirilən prosesdə təqdimat təmin olunub. Onun həbs müddəti üç ay uzadılıb.
Qeyd edək ki, ötən ilin dekabr ayında "Meydan" TV işi üzrə jurnalistlər Aynur Qənbərova (Elgünəş), Ramin Cəbrayılzadə (Deko), Natiq Cavadlı, Xəyalə Ağayeva, Aytac Əhmədova (Tapdıq), Aysel Umudova və Ülvi Tahirov saxlanılıblar.
Onların barəsində həbs-qətimkan tədbiri seçilib.
Bakı Şəhər Baş Polis İdarəsində onlara qarşı Cinayət Məcəlləsinin 206.3.2 (Qaçaqmalçılıq, qabaqcadan əlbir olan bir neçə şəxs tərəfindən törədildikdə) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.
Bu ilin fevral ayında isə iş üzrə Arqument.az saytının baş redaktoru Şəmşad Ağa, daha sonra jurnalist Fatimə Mövlamlı və Nurlan Qəhrəmanlı (Libre) həbs olunublar.скачать dle 11.3

Продлен срок ареста задержанного по делу Meydan TV Нурлана Либре
В Хатаинском районном суде рассмотрено представление следственного органа о продлении меры пресечения в виде ареста в отношении журналиста Нурлана Гахраманлы (Либре), задержанного по делу Meydan TV.
Как сообщает АПА, суд удовлетворил представление.
На сегодняшнем заседании срок его содержания под стражей был продлен на три месяца.
Отметим, что в декабре прошлого года по делу Meydan TV были задержаны журналисты Айнур Ганбарова (Эльгюнеш), Рамин Джебраилзаде (Деко), Натиг Джавадлы, Хаяла Агаева, Айтадж Ахмедова (Тапдыг), Айсель Умудова и Ульви Тахиров. В отношении них избрана мера пресечения в виде ареста.
В Главном управлении полиции города Баку им было предъявлено обвинение по статье 206.3.2 (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
В феврале этого года по тому же делу были арестованы главный редактор сайта argument.az Шамшад Ага, а позднее журналисты Фатима Мовламлы и Нурлан Гахраманлы (Либре).скачать dle 11.3