Sülh müqaviləsindən sonra Bakı və İrəvan beynəlxalq məhkəmələrdə iddialardan geri çəkiləcəklər
"Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh müqaviləsi imzalandıqdan sonra beynəlxalq məhkəmələrdə qarşılıqlı olaraq qaldırılan iddialar geri çəkiləcək".
xəbər verir ki, bunu "Report"a açıqlamasında Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov deyib.
O, Azərbaycanın ötən gün sülh sazişinin mətni üzrə prosesin yekunlaşması bəyanatına istinad edərək vurğulayıb ki, proses bu istiqamətdə irəliləyir:
"Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycan Ermənistana qarşı 30 illik işğal, etnik təmizləmə və digər beynəlxalq cinayətlərlə bağlı beynəlxalq məhkəmələrdə dövlətlərarası iddialar qaldırıb. Bu müddət ərzində müxtəlif istiqamətlər üzrə hazırda fəaliyyətimiz davam edir, həmin iddialar müxtəlif mərhələlərdədir. Burada həm İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsi, həm Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi, eyni zamanda Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsində proseslər gedir. Son iki il ərzində iki dövlət arasında dövlətlərarası münasibətlərin normallaşması istiqamətində sazişin razılaşdırılması istiqamətində işlər görülüb. Dünən də Ceyhun Bayramov sülh sazişinin 17 maddəsinin razılaşdırıldığını elan etdi".
E.Məmmədovun sözlərinə görə, Azərbaycanın gözləntisi ondan ibarətdir ki, Ermənistan növbəti mərhələdə öz konstitusiyasında müvafiq dəyişiklik edərək Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını aradan qaldıracaq:
"Həmçinin bu müddət ərzində münaqişənin həlli ilə məşğul olmuş ATƏT-in Minsk qrupunun ləğv edilməsi üçün Azərbaycanla birgə həmin təsisata müraciət edəcək. İddialara gəldikdə, həqiqətən də, sazişin son iki maddəsindən birində tərəflər sülh sazişi imzalandığı təqdirdə tərəflər beynəlxalq məhkəmələrdə bir-birinə qarşı qaldırdıqları iddiaları geri çəkməyi öhdələrinə götürüblər. Bu, hazırkı sazişdə öz əksini tapıb və biz bunu nəzərə almalıyıq. Artıq top Ermənistan tərəfindədir. Biz onların növbəti mərhələdə atmalı olduqları addımları gözləyirik. Hazırda XİN başçılarının görüşü nəzərdə tutulmayıb".скачать dle 11.3

Замминистра: После подписания мирного договора АР и РА отзовут иски из международных судов
После подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией будут отозваны взаимные иски, поданные в международные суды.
Об этом Report заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов.
Ссылаясь на вчерашнее заявление азербайджанской стороны о завершении переговоров по тексту мирного соглашения, он подчеркнул, что процесс движется в этом направлении.
"После 44-дневной Отечественной войны 2020 года Азербайджан подал межгосударственные иски против Армении в международные суды в связи с 30-летней оккупацией, этническими чистками и другими международными преступлениями. В течение этого периода наша деятельность продолжается по различным направлениям, и эти иски находятся на разных стадиях. Процессы идут как в Европейском суде по правам человека, так и в Международном суде справедливости, а также в Международном арбитражном суде. За последние два года проведена работа по согласованию соглашения о нормализации межгосударственных отношений между двумя странами. Вчера министр Джейхун Байрамов также объявил о согласовании 17 статей мирного соглашения", - сказал замглавы МИД.
По его словам, ожидания Азербайджана заключаются в том, что на следующем этапе Армения внесет изменения в свою конституцию, устранив территориальные претензии к Азербайджану.
"Также в течение этого периода Армения совместно с Азербайджаном обратится в Минскую группу ОБСЕ, занимавшуюся разрешением конфликта, для ее ликвидации. Что касается исков, действительно, в одной из двух последних статей соглашения стороны обязались отозвать иски, поданные друг против друга в международные суды, в случае подписания мирного соглашения. Это отражено в текущем соглашении, и мы должны это учитывать. Теперь мяч на стороне Армении. Мы ждем шагов, которые они должны предпринять на следующем этапе. В настоящее время встреча глав МИД не планируется", - отметил Мамедов.скачать dle 11.3