14.03.2025 12:58 1 203
Qeyd edilib ki, son 20 il ərzində nəqliyyatın hərəkətinin tənzimlənməsi məqsədilə Bakı şəhərində avtomobil yolları şəbəkəsinin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində şəhərdə yeni müasir avtomobil yolları, yol qurğuları, körpülər, yeraltı və yerüstü piyada keçidləri tikilərək istifadəyə verilib. Hesabat ilində Bakı şəhərində xüsusilə Bakı-Sumqayıt və Bakı-Lökbatan istiqamətlərində nəqliyyat sıxlığının azaldılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamına əsasən, Bakı şəhərinin perspektiv inkişafı nəzərə alınmaqla Böyükşor-Pirşağı avtomobil yolunun inşası layihəsi üzrə işlər davam etdirilib və hazırda yekunlaşmaq üzrədir. Bu istiqamətdə sözügedən problemlərin həllinin Bakı şəhərinin Baş planına uyğun (yerüstü metro xətlərinin çəkilməsi, avtomobil yollarının genişləndirilməsi və alternativ avtomobil yolların tikintisi və s.) mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sabunçu və Sulutəpə qəsəbələrini birləşdirəcək dairəvi avtomobil yolunun və Bakı Kənar Dairəvi yolu ilə Ziya Bünyadov prospektini əlaqələndirəcək dairəvi avtomobil yolunun layihə sənədlərinin hazırlanması istiqamətində işlər həyata keçirilir.
Binəqədi-Novxanı avtomobil yolunun layihələndirilməsi, Böyükşor-Pirşağı avtomobil yolunun Ziya Bünyadov prospekti ilə kəsişməsində yol qovşağının layihə smeta sənədlərinin hazırlanması (mərhələ 2), Böyükşor yolu, Ziya Bünyadov prospekti, Babək prospekti və 8 Noyabr prospektini birləşdirən yeni magistral avtomobil yolunun layihə smeta sənədlərinin hazırlanması, 8 Noyabr prospekti ilə Ramiz Quliyev küçəsinin kəsişməsində ("Nargilə" kafesinin yanı) yol ötürücüsünün layihələndirilməsi üzrə təkliflər hazırlanıb.
Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 30 dekabr tarixli 504 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş Bakı şəhərinin Baş planında qeyd olunan istiqamətlər üzrə metro xətlərinin tikintisi nəzərdə tutulmayıb.
Eyni zamanda, Bakının Baş planına əsasən, Bakı şəhərində və Abşeron yarımadasının ərazisində nəqliyyat sıxlığının aradan qaldırılması və İctimai nəqliyyatın inkişafı ilə bağlı aşağıda qeyd edilmiş bir sıra prioritet tədbirlər nəzərdə tutulub ki, həmin tədbirlərin həyata keçirilməsi nəticəsində Bakı-Sumqayıt və Lökbatan istiqamətlərində, o cümlədən Abşeron yarımadasının ərazisində nəqliyyat sahəsində çətinliklərin azalacağı proqnozlaşdırılır:
- paytaxtın şimal giriş-çıxış nəqliyyat probleminin əsaslı həll edilməsi məqsədilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərini birləşdirən yeni magistral avtomobil yolunun inşası ilə paytaxtın yeni strateji 2-ci şimal giriş-çıxış yolunun yaradılması;
- xarici həlqəvi marşrutların tamamlanması və yarımadanın şimal-şərqi ilə M-1, M-2 və M-4 avtomobil yolları arasında birbaşa magistral yol bağlantısının yaradılması məqsədilə "Xarici dairəvi yolu-Böyükşor-Ziya Bünyadov prospekti" yeni həlqəvi marşrutunun, habelə Lökbatan-Qobu-Xırdalan-Novxanı-Fatmayı-Pirşağı kənar xarici həlqəvi yolunun və Lökbatan-Xocəsən-Binəqədi-Böyükşor-Sabunçu yeni xarici həlqəvi yolunun yaradılması;
- Bakı-Sumqayıt şosesində, Xırdalan və "20 Yanvar" dairələrində nəqliyyat sıxlığının azaldılması, Xırdalan şəhərinin alternativ giriş-çıxış yolunun yaradılması məqsədilə M-1 və M-4 avtomobil yollarını Xocəsən qəsəbəsindən keçməklə Yasamal rayonu ərazisində Kənar Dairəvi yol ilə birləşdirən paytaxtın strateji 3-cü şimal-qərb yeni giriş-çıxış yolunun yaradılması;
- Lökbatan-Xocəsən həlqəvi yolu ilə Sabunçu yol qovşağını birləşdirən xarici həlqəvi şəhər magistralının tamamlanması məqsədilə Səttar Bəhlulzadə küçəsi ilə Zığ-Hövsan şosesini birləşdirən yeni həlqəvi avtomobil yolunun, o cümlədən Bülbülə gölünün qərbindən keçməklə Sabunçu dairəsi ilə Zığ şosesini birləşdirəcək yeni həlqəvi şəhər magistralının yaradılması.
Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il 27 may tarixli 292s nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Avtomobil yollarının layihələndirilməsi, tikintisi, əsaslı təmiri və yenidən qurulması zamanı işlərin əlaqələndirilməsinə dair Vahid Fəaliyyət Planı"nda 2024-2028-ci illər ərazində avtomobil yollarının layihələndirilməsi, tikintisi, əsaslı təmiri və yenidən qurulması ilə bağlı ümumilikdə 541 sayda tədbir nəzərdə tutulub ki, bunlardan 271 ədədi Bakı şəhərində və Abşeron rayonu ərazisində həyata keçirilməli olan tədbirlərdir. Vahid Fəaliyyət Planında 2024-cü il ərzində Bakı şəhəri və Abşeron rayonu üzrə nəzərdə tutulmuş 146 tədbirin 26 ədədi yeni küçə-yol şəbəkəsinin, o cümlədən müxtəlif yol ötürücülərinin inşası, 120 ədədi isə mövcud küçə və yolların təmiri və yenidən qurulması ilə bağlı olub.
Sözügedən Vahid Fəaliyyət Planında (Tədbirlər Planının 8.1.3.1.4-cü yarımbəndi) 2024-2027-ci illər ərzində Bakı-Sumqayıt yeni magistral avtomobil yolunun inşası nəzərdə tutulub. Qeyd edilən tədbirin həyata keçirilməsi nəticəsində Bakı-Sumqayıt istiqamətlərində, o cümlədən Abşeron yarımadasının ərazisində nəqliyyat sahəsində çətinliklərin azalacağı gözlənilir.скачать dle 11.3

Новые дороги и развязки: как власти будут решать проблему пробок в Баку
За последние 20 лет в столице Азербайджана была проделана большая работа по развитию дорожной сети для регулирования движения транспорта. Были построены и введены в эксплуатацию новые современные автомобильные дороги, дорожные сооружения, мосты, подземные и надземные пешеходные переходы.
В отчетном году для снижения транспортной загруженности в Баку, особенно в направлениях Баку - Сумгайыт и Баку - Локбатан, по соответствующему распоряжению Президента Азербайджана продолжались работы по проекту строительства автомобильной дороги Беюкшор - Пиршаги с учетом перспективного развития города. Сейчас они близки к завершению.
Решение проблем пробок в этих направлениях планируется поэтапно осуществлять в соответствии с Генеральным планом Баку. Он предусматривает прокладку наземных линий метро, расширение автомобильных дорог, строительство альтернативных автомагистралей и другие меры.
Ведутся работы по подготовке проектной документации кольцевой автодороги, которая соединит поселки Сабунчи и Сулутепе, а также кольцевой автодороги, которая свяжет Бакинскую кольцевую дорогу с проспектом Зии Буниятова.
Подготовлены предложения по проектированию автодороги Бинагади - Новханы, подготовке проектно-сметной документации дорожной развязки на пересечении автодороги Беюкшор - Пиршаги с проспектом Зии Буниятова (этап 2), новой магистральной автодороги, соединяющей беюкшорское шоссе, проспекты Зии Буниятова, Бабека и 8 Ноября, а также путепровода на пересечении проспекта 8 Ноября с улицей Рамиза Гулиева (рядом с кафе "Наргиля").
Строительство линий метро в указанных направлениях, согласно Генплану Баку, утвержденному постановлением Кабмина от 30 декабря 2023 года №504, не предусмотрено.
В то же время Генплан предусматривает ряд приоритетных мер по устранению транспортных заторов и развитию общественного транспорта в Баку и на Абшеронском полуострове. Ожидается, что их реализация приведет к уменьшению транспортных проблем в направлениях Баку - Сумгайыт и Локбатан, а также на территории Абшеронского полуострова. Среди этих мер:
- Создание нового стратегического 2-го северного въезда-выезда в столицу путем строительства новой магистральной автодороги, соединяющей Баку и Сумгайыт, для кардинального решения проблемы северного въезда-выезда.
- Завершение внешних кольцевых маршрутов и создание прямой магистральной дорожной связи между северо-востоком полуострова и автодорогами М-1 (Баку - Губа - госграница с Россией), М-2 (Баку - Алят - Газах - госграница с Грузией) и М-4 (Баку - Шамахы - Евлах). Для этого планируется создать новый кольцевой маршрут "Внешняя кольцевая дорога - Беюкшор - проспект Зии Буниятова", а также внешнюю кольцевую дорогу Локбатан - Гобу - Хырдалан - Новханы - Фатмаи - Пиршаги и новую внешнюю кольцевую дорогу Локбатан - Ходжасан - Бинагади - Беюкшор - Сабунчи.
- Создание стратегического 3-го северо-западного нового въезда-выезда в столицу, соединяющего автодороги М-1 и М-4 через поселок Ходжасан с Внешней кольцевой дорогой на территории Ясамальского района. Это позволит снизить транспортную загруженность на шоссе Баку - Сумгайыт, развязках Хырдалан и "20 Января" и создать альтернативный въезд-выезд из города Хырдалан.
- Завершение внешней кольцевой городской магистрали, соединяющей кольцевую дорогу Локбатан - Ходжасан с Сабунчинской дорожной развязкой. Для этого планируется создать новую кольцевую автодорогу, соединяющую улицу Саттара Бахлулзаде с шоссе Зых - Говсан, а также новую кольцевую городскую магистраль, которая пройдет западнее озера Бюльбюля и соединит Сабунчинскую развязку с Зыхским шоссе.
"Единым планом действий по координации работ при проектировании, строительстве, капитальном ремонте и реконструкции автомобильных дорог", утвержденным распоряжением Кабмина от 27 мая 2024 года №292s, на 2024-2028 годы предусмотрено в общей сложности 541 мероприятие. Из них 271 должно быть реализовано в Баку и на территории Абшеронского района. В Едином плане действий на 2024 год по Баку и Абшеронскому району предусмотрено 146 мероприятий, из которых 26 связаны со строительством новой улично-дорожной сети, в том числе различных путепроводов, а 120 - с ремонтом и реконструкцией существующих улиц и дорог.
В указанном Едином плане действий (подпункт 8.1.3.1.4 Плана мероприятий) на 2024-2027 годы предусмотрено строительство новой магистральной автодороги Баку - Сумгайыт. Ожидается, что реализация данного мероприятия приведет к уменьшению транспортных проблем в направлениях Баку и Сумгайыта, а также на Абшеронском полуострове.