Daxili Qoşunların yaranmasından 33 il ötür
1991-ci ilin dekabrında sabiq SSRİ Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarının Bakıda yerləşən 5-ci diviziyası buraxılıb və heyəti 2500 nəfərdən ibarət olan üç hərbi hissə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyinə verilib.
Həmin vaxtdan Azərbaycan Daxili Qoşunlarının Biləcəri qəsəbəsində yerləşən hərbi hissənin əsasında yaradılmasına başlanıb. Daxili Qoşunların Azərbaycan Daxili İşlər Nazirliyinin müstəqil strukturu kimi yaranması və formalaşması ölkəmizin çox çətin bir dövrünə təsadüf edib.
1992-ci il martın 12-də Daxili Qoşunların Biləcəri, Sumqayıt, Gəncə hərbi hissələri erməni işğalçılarına qarşı döyüşlərə başlayıb, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda Ağdam rayonunun Papravənd, Qalayçılar, Manikli, Baş Güneypəyə, Canyataq, Gülyataq kəndlərində vuruşublar. Döyüşlərdə çavuş Hətəmxan Babayev, leytenant Rafiq İsmayılov, baş leytenant Ruber Səfərəliyev Daxili Qoşunların ilk şəhidləri olublar. Həmin döyüş günü rəmzi olaraq Daxili Qoşunlar Günü kimi müəyyən edilib.
1995-ci il martın 9-da ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı müvafiq Fərmanla Azərbaycan Daxili Qoşunlarının ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda erməni işğalçılarına qarşı döyüşə başladıqları gün - martın 12-si Daxili Qoşunlar Günü elan olunub.
DQ Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyinə tabe və Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə daxil olan hərbi birləşmədir.
Azərbaycanın Daxili Qoşunları onlara həvalə olunmuş vəzifələri yerinə yetirən zaman şəxsiyyətin, cəmiyyətin və dövlətin mənafeyini, vətəndaşların Konstitusiya hüquqlarını və azadlıqlarını cinayət və digər hüquqazidd qəsdlərdən qoruyur.
Daxili Qoşunların hərbi qulluqçuları 1992-1994-cü illərdə baş verən 1-ci Qarabağ müharibəsində və 2020-ci ildə baş verən 44 günlük Vətən müharibəsində savaşıblar.
Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ağdam, Ağdərə və Füzuli rayonlarının yaşayış məntəqələri Daxili Qoşunların Ağdam alayının şəxsi heyəti tərəfindən azad edilib və müdafiə olunub.
1992-1994-cü illərdə ümumi olaraq Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının şəxsi heyətindən 680 nəfər şəhid olub, beş nəfər itkin düşüb, 1 177 nəfər isə yaralanıb. Səkkizi ölümündən sonra olmaqla 9 nəfər Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı adına layiq görülüb.
Vətən müharibəsi zamanı isə Daxili Qoşunların şəxsi heyəti Murov zirvəsinin, həmçinin Cəbrayılın, Hadrut qəsəbəsinin, Füzulinin və Şuşanın azad edilməsi uğrunda gedən döyüşlərdə vuruşmuşdur. 44 gün ərzində ümumi olaraq Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının şəxsi heyətindən 66 nəfər şəhid olub, 346 nəfər isə yaralanıb, biri ölümündən sonra olmaqla isə 4 nəfər Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı adına layiq görülüb.
Daxili Qoşunların hazırda Azərbaycan ərazisində beş şəhərdə və doqquz rayonda hərbi hissələri mövcuddur. Həmçinin Daxili Qoşunların xüsusi təyinatlı hərbi qulluqçulardan (əsasən gizirlərdən və zabitlərdən) ibarət xüsusi təyinatlı dəstələri mövcuddur. Hazırda ümumi olaraq Daxili Qoşunların 9 Xüsusi Təyinatlı Dəstəsi mövcuddur.
Daxili Qoşunların Komandanı 2013-cü il noyabrın 15-dən general-leytenant Şahin İsgəndər oğlu Məmmədovdur, Qərargah rəisi 2018-ci il fevralın 15-dən general-mayor Tofiq Vaqif oğlu Hüseynovdur.скачать dle 11.3

33 года Внутренним войскам МВД Азербайджана: от первых сражений до героических побед
В декабре 1991 года 5-я дивизия Внутренних войск бывшего МВД СССР в Баку была расформирована, а три воинские части общей численностью 2 500 человек были переданы МВД Азербайджанской Республики. С этого момента началось создание Внутренних войск Азербайджана на базе воинской части, дислоцированной в поселке Баладжары. Создание и становление ВВ как самостоятельной структуры МВД совпали с очень сложным для нашей страны периодом.
12 марта 1992 года военнослужащие частей ВВ, расположенных в поселке Баладжары, Сумгайыте и Гяндже, начали боевые действия против армянских агрессоров для обеспечения территориальной целостности Азербайджана. В период первой Карабахской войны бойцы ВВ сражались в селах Папавенд, Галайчылар, Маникли, Баш Гунейпея, Джанъята и Гюльятаг Агдамского района. Первыми шехидами среди военнослужащих ВВ стали сержант Хатамхан Бабаев, лейтенант Рафиг Исмайылов и старший лейтенант Рубер Сафаралиев. День первого сражения - 12 марта - и стал Днем Внутренних войск.
Соответствующий указ был подписан общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 9 марта 1995 года.
Во время первой Карабахской войны населенные пункты Агдамского, Агдеринского и Физулинского районов оборонялись личным составом Агдамского полка ВВ.
Всего за 1992-1994 годы 680 военнослужащих ВВ МВД стали шехидами, пятеро пропали без вести, 1 177 получили ранения. Девять человек были удостоены звания Национального героя Азербайджана, восемь из них - посмертно.
Военнослужащие ВВ сражались и в 44-дневной Отечественной войне 2020 года.
С первых дней Отечественной войны военнослужащие ВВ участвовали в ожесточенных боях за освобождение Муровдага, Джебраильского и Физулинского районов, поселка Гадрут и города Шуша. Всего за 44 дня погибли 66 военнослужащих ВВ МВД, 346 получили ранения, четверо были удостоены звания Героя Отечественной войны, в том числе один - посмертно.
ВВ, подведомственные МВД, являются военным формированием, входящим в Вооруженные силы Азербайджана.
Выполняя возложенные на них задачи, ВВ защищают интересы личности, общества и государства, конституционные права и свободы граждан от преступных и иных противоправных действий.
В настоящее время воинские части Внутренних войск дислоцированы в пяти городах и девяти районах Азербайджана. Кроме того, имеются девять отрядов специального назначения ВВ, состоящие в основном из прапорщиков и офицеров.
Командующим Внутренними войсками с 15 ноября 2013 года является генерал-лейтенант Шахин Мамедов, начальником штаба с 15 февраля 2018 года - генерал-майор Тофиг Гусейнов.