11.03.2025 18:07 1 014
"Hazırda Azərbaycan 12 ölkəyə təbii qaz ixrac edir və bizim müştərilərimizin coğrafi yerləşməsi də Avrasiya məkanını əhatə edir".
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu sözləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Şimali Makedoniya Prezidenti Qordana Silyanovska-Davkova ilə mətbuata bəyanatında deyib.
Azərbaycandan qaz alan 12 ölkədən 10-nun Avropa ölkəsi olduğunu vurğulayan dövlətimizin başçısı qeyd edib: "Keçən il Azərbaycan xarici bazarları 25 milyard kubmetr qaz ilə təchiz etmişdir. Təbii ki, bizim istehsalımız bundan daha çoxdur".
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, Avropa Azərbaycan qazına ehtiyac duyur. Təxminən üç il bundan əvvəl Bakıda imzalanmış Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında energetika sahəsində strateji tərəfdaşlıq Bəyannaməsi bunun əyani təzahürüdür.скачать dle 11.3

Президент: Европа нуждается в азербайджанском газе
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент АР Ильхам Алиев в заявлении для прессы с лидером Республики Северная Македония Горданой Силяновска-Давковой.
Подчеркнув, что 10 из 12 стран являются европейскими, глава государства сказал: "В прошлом году Азербайджан экспортировал на внешние рынки 25 млрд кубометров газа. Конечно, мы производим гораздо больше этого".
Заявив, что Европа нуждается в азербайджанском газе, Президент Ильхам Алиев сказал, что наглядным проявлением этого является подписанная в Баку около трех лет назад Декларация о взаимопонимании по стратегическому партнерству в энергетической сфере между Азербайджанской Республикой и Европейским союзом.