Azərbaycanda mülki hava limanlarını sertifikatlaşdıracaq qurum müəyyənləşib
Nazirlər Kabineti "Mülki hava limanları və (və ya) aerodromların istismara yararlılıq, aeronaviqasiya təchizatı və təminatı, təhlükəsizlik tələblərinin təminatı baxımından sertifikatlaşdırılması, hava limanlarına və (və ya) aerodromlara uyğunluq sertifikatının alınması, onların dövlət qeydiyyatına alınması Qaydaları"nı təsdiq edib.
Qərara əsasən, Qaydalarla tənzimlənməyən məsələlər Qanuna, "Beynəlxalq Mülki Aviasiya haqqında" 7 dekabr 1944-cü il tarixli Konvensiyaya və Konvensiyaya 14 nömrəli Əlavəyə - "Aerodromlar" ilə müəyyən edilmiş Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının beynəlxalq standartlarına və tövsiyə olunan təcrübəsinə, o cümlədən "Doc 9774. Aerodromların sertifikatlaşdırılması üzrə Təlimat"a və "Doc 9981. Aerodromlarda aeronaviqasiya xidmətləri üzrə Prosedurlar"a uyğun həyata keçirilir.
Mülki hava limanları və (və ya) aerodromların sertifikatlaşdırılmasını, eləcə də Qaydaların tələblərinin yerinə yetirilməsinə nəzarəti Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi həyata keçirir.скачать dle 11.3

Определен орган, который будет сертифицировать гражданские аэропорты в Азербайджане
Кабинет министров Азербайджана утвердил "Правила сертификации гражданских аэропортов и (или) аэродромов с точки зрения эксплуатационной пригодности, аэронавигационного оборудования и обеспечения, выполнения требований безопасности, получения сертификата соответствия аэропортов и (или) аэродромов, их государственной регистрации".
Согласно документу, вопросы, не регулируемые правилами, осуществляются в соответствии с законом, Конвенцией о международной гражданской авиации от 7 декабря 1944 года, а также международными стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации, определенными в Приложении 14 к вышеупомянутой конвенции - "Аэродромы", в том числе "Руководством по сертификации аэродромов" (Doc 9774) и "Правилами аэронавигационного обслуживания (PANS). Аэродромы" (Doc 9981).
Сертификацию гражданских аэропортов и (или) аэродромов, а также контроль за выполнением требований правил осуществляет Государственное агентство гражданской авиации при Министерстве цифрового развития и транспорта.скачать dle 11.3