Boşanmaların artmasında əsas səbəbkar kimlərdir: Kişilər, yoxsa qadınlar?
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ötən ilin 11 ayında 46 mindən çox nikah, 20 minə yaxın isə boşanma halı qeydə alınıb.
Bəs boşanmaların artmasına səbəb nədir? Səbəbkar kişilərdir, yoxsa qadınlar?
Baku TV mövzu ilə bağlı paytaxt sakinləri arasında sorğu keçirib.
Sakinlər "Səbəbkar qadınlardır. Hər şeyi bacarırıqsa, bizə kişi nəyə lazımdır" deyə düşünürlər", "Boşanmaların sayı ona görə artır ki, qadınlar dövrün tələbləri ilə ayaqlaşmağa çalışırlar", "Səbəbkar çox vaxt valideynlər olur. Övladlarını istəkləri olmadan evləndirirlər", "Qızlar qayınana ilə yaşamaq istəmirlər, ona görə də, boşanmalar çox olur" kimi fikirlər səsləndiriblər.

Растет число разводов в Азербайджане: кого винит общество - мужчин, женщин или родителей?
Согласно данным Государственного комитета статистики, за 11 месяцев прошлого года было зарегистрировано более 46 000 браков и около 20 000 разводов.
Что стоит за увеличением числа разводов? Кто виноват - мужчины или женщины? Чтобы выяснить общественное мнение, телеканал Baku TV провел опрос среди жителей столицы.
Мнения респондентов разделились. Некоторые считают, что зачастую вся ответственность за семью лежит на женщинах.
"Если мы и так можем справляться со всем сами, зачем нам мужчины?" - заявляют они.
Другие связывают рост числа разводов с тем, что женщины стремятся соответствовать современным стандартам жизни. Есть и те, кто винит родителей, которые принуждают заключать брак без учета желания самих молодых людей.