Mehriban Əliyeva Gəncə şəhər 37 nömrəli tam orta məktəbdə aparılan təmir-bərpa işləri ilə tanış olub - FOTO
06.03.2025 21:23 1 077
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və qızı Arzu Əliyeva Gəncə şəhər 37 nömrəli tam orta məktəbdə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılan təmir-bərpa işləri ilə tanış olublar.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov və Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov məktəbdə aparılan əsaslı təmir-bərpa işləri ilə bağlı məlumat veriblər.
Bildirilib ki, 1969-cu ildə istifadəyə verilmiş tədris müəssisəsində 700-dən çox şagirdin təhsil almaq imkanı olub. Lakin məktəb binası artıq istifadəyə yararsız olduğundan Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 2024-cü ilin sentyabr ayından əsaslı təmir işlərinə başlanılıb. Binada təmir işlərinin bu ilin sentyabr ayında - yeni tədris ilinə qədər yekunlaşdırılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, yeni tədris ili üçün Heydər Əliyev Fondu paytaxt Bakıda və regionlarda bir sıra məktəblərin inşasını və təmir işlərini başa çatdırmağı nəzərdə tutur.
Yarandığı gündən təhsil sahəsinə xüsusi diqqətlə yanaşan, bu sahənin inkişafını fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirən Heydər Əliyev Fondu "Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb", "Təhsilə dəstək" kimi proqramlar həyata keçirərək, ölkəmizdə təhsilin inkişafına öz dəstəyini göstərir. Məktəblərdə təmir-tikinti işləri, mövcud şəraitin yaxşılaşdırılması istiqamətində dövlət tərəfindən görülən işlərlə yanaşı, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən də həyata keçirilən layihələr təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə yönəlib.

Мехрибан Алиева ознакомилась с ремонтно-восстановительными работами в школе №37 в Гяндже - ФОТО
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алакбаров и глава Исполнительной власти города Гянджа Ниязи Байрамов проинформировали о проводимых в школе капитальных ремонтно-восстановительных работах.
Было сообщено, что в учебном заведении, сданном в пользование в 1969 году, имелись возможности для обучения более 700 учащихся. Однако из-за того, что здание школы пришло в непригодное для эксплуатации состояние, Фонд Гейдара Алиева в сентябре 2024 года начал здесь капитальный ремонт. Ремонтные работы в здании планируется завершить в сентябре этого года - к началу нового учебного года.
Отметим, что к новому учебному году Фонд Гейдара Алиева планирует завершить строительство и ремонт ряда школ в Баку и регионах.
Фонд Гейдара Алиева с момента своего создания уделяет особое внимание сфере образования. Определив развитие этой сферы как одно из приоритетных направлений своей деятельности и реализуя такие программы, как "Обновляющемуся Азербайджану - новую школу", "Поддержка образования", Фонд способствует развитию образования в нашей стране. Наряду с проводимыми государством ремонтно-строительными работами в школах и принимаемыми мерами по улучшению условий в них, реализуемые Фондом Гейдара Алиева проекты также служат повышению качества образования.