Azərbaycanın dövlət qurumlarına kiberhücumların sayı 42 % artıb
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti dövlət qurumlarına 262 kiberhücum indikatoru (IOC) müəyyən edib.
“Report”un Dövlət Xidmətinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalara əsasən, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 42 % çoxdur.
Kibertəhdidlərin 92-i daxili araşdırma, 170-i isə dövlət qurumlarından daxil olmuş insidentlərin araşdırılması əsasında müəyyən olunaraq bloklanıb.
Təkcə fevralda isə 120 kiberhücum müəyyən olunub ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 38 % çoxdur.
Hesabat dövründə “AzStateNet” şəbəkəsi üzrə 95,895 milyon zərərli keçid, son istifadəçilərdə quraşdırılan mərkəzi antivirus sistemi vasitəsilə 1 milyon 99 min 700, “Sandbox” mühafizə sistemi vasitəsilə isə 26 917 zərərverici tərkibli elektron sənəd blok edilib.скачать dle 11.3

Кибератаки на госучреждения Азербайджана возросли на 42%
В январе-феврале текущего года Государственная служба специальной связи и информационной безопасности выявила 262 индикатора кибератак (IOC) на государственные учреждения.
Как сообщает Report со ссылкой на данные Госслужбы, это на 42% больше, чем за аналогичный период предыдущего года.
92 киберугроз выявлены и заблокированы на основе внутренних расследований, а 170 - при расследовании инцидентов, поступивших от государственных учреждений.
Только в феврале выявлено 120 кибератак, что на 38% больше, чем годом ранее.
За отчетный период через сеть AzStateNet заблокировано 95,895 млн вредоносных ссылок, через центральную антивирусную систему, установленную у конечных пользователей, - 1 млн 99 тыс. 700, а через систему защиты Sandbox - 26 917 вредоносных электронных документа.скачать dle 11.3