Azərbaycan-Özbəkistan Hökumətlərarası Komissiyasının 14-cü iclası olacaq
Bu ilin I yarısında Azərbaycan və Özbəkistan arasında əməkdaşlıq üzrə Birgə hökumətlərarası komissiyanın 14-cü iclasının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu barədə “Report” Özbəkistanın İnvestisiya, Sənaye və Ticarət Nazirliyinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Laziz Kudratov ilə görüşündə iki ölkə arasında ticari-iqtisadi və investisiya əməkdaşlığının gücləndirilməsi perspektivlərini müzakirə edib.
"Martın 3-də keçirilmiş danışıqlarda tərəflər mövcud razılaşmaların vaxtında həyata keçirilməsi üzrə tədbirləri, hər iki ölkənin işgüzar dairələrinin nümayəndələrinin bu prosesə geniş şəkildə cəlb edilməsinə diqqət yetirilməklə ticari-iqtisadi və investisiya əməkdaşlığının gücləndirilməsi perspektivlərini müzakirə edib", - məlumatda qeyd olunub.
Xüsusilə, şəhərsalma, turizm və kənd təsərrüfatı sahəsində əvvəllər razılaşdırılmış layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
"Həyata keçirilən işlərin sürətləndirilməsi üzrə kompleks vəzifələrin müəyyənləşdirilməsi ilə yanaşı, tərəflər yeni investisiya layihələrinin dəstəklənməsi çərçivəsində qarşıdakı birgə addımları razılaşdırıblar", - məlumatda bildirilib.
İnvestisiya əməkdaşlığı sahəsində müsbət dinamika qeyd edilib. Hazırda Özbəkistanda Azərbaycan investisiyalarının iştirakı 257 müəssisə, o cümlədən 56 birgə müəssisə və 100 % Azərbaycan kapitalı ilə 201 müəssisə fəaliyyət göstərir.
"Tərəflər bu göstəricilərin dəfələrlə artırılması üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edib, Özbəkistan və Azərbaycanın biznes dairələri arasında perspektivli layihələrin təşviqi üzrə planları razılaşdırıblar. Görüşün yekununda, həmçinin 2025-ci ilin birinci yarısında Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 14-cü iclasının və Özbəkistan-Azərbaycan çoxşaxəli əməkdaşlığının ikitərəfli gündəliyi çərçivəsində digər tədbirlərin keçirilməsi üzrə qarşılıqlı tədbirlər razılaşdırılıb", - məlumatda qeyd edilib.скачать dle 11.3

Азербайджан и Узбекистан в I-ом полугодии проведут 14-е заседание МПК
Посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев в ходе встречи с министром инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазизом Кудратовым обсудил перспективы укрепления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами.
Об этом сообщает Report со ссылкой на сообщение пресс-службы министерства инвестиций, промышленности и торговли (МИПТ) Узбекистана.
“В ходе переговоров, состоявшихся 3 марта, стороны рассмотрели меры по своевременной реализации имеющихся договоренностей, а также перспективы укрепления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с акцентом на широкое вовлечение в этот процесс представителей деловых кругов двух стран”, - говорится в информации.
В частности, обсуждены вопросы, связанные с реализацией ранее согласованных проектов в сфере градостроительства, туризма и сельского хозяйства.
“Наряду с определением комплексных задач по ускорению осуществляемых работ, стороны согласовали предстоящие совместные шаги в рамках поддержки новых инвестиционных проектов”, - говорится в сообщении.
Отмечена позитивная динамика в сфере инвестиционного сотрудничества. В настоящее время в Узбекистане действуют 257 предприятий с участием азербайджанских инвестиций, в том числе 56 совместных предприятий и 201 предприятие со 100% азербайджанским капиталом.
“Отметив наличие огромного потенциала для кратного увеличения данных показателей, стороны согласовали планы по продвижению перспективных проектов среди бизнес-сообществ Узбекистана и Азербайджана. По итогам встречи также согласованы взаимные меры по проведению 14-го заседания совместной межправительственной комиссии (МПК) по сотрудничеству в первой половине 2025 года и других мероприятий в рамках двусторонней повестки узбекско-азербайджанского многопланового сотрудничества", - отмечает МИПТ.скачать dle 11.3