Ermənistanın ekoloji cinayətlərini əks etdirən rəqəmsal xəritə hazırlanıb
"Environmental Protection First" (EPF) Koalisiyası Cənubi Qafqazın və Xəzər dənizinin ekologiyasını zəhərləyən Ermənistanın dağ-mədən sənayesi müəssisələri barədə interaktiv rəqəmsal xəritəni ictimaiyyətə təqdim edib.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, infobank mahiyyətli rəqəmsal xəritə Azərbaycan, ingilis və erməni dillərində hazırlanıb.
Rəqəmsal xəritəni tərtib edən koalisiyaya üzv olan "Azərbaycan Kartoqrafları" İctimai Birliyinin sədri Müqabil Bayramov bildirib ki, bu unikal resurs üzərində peşəkar komanda bir ildən çox fəal iş aparıb.
O, "Environmental Protection First" Koalisiyasının 2024-cü ildə Azərbaycan, ingilis və erməni dillərində "Ermənistan Respublikasının mineral xammal resursları" adlı xəritə də hazırladığını, indiki Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) proqramlarına əsaslanan rəqəmsal xəritənin həmin xəritənin bazasında ərsəyə gətirildiyini, lakin materialların xeyli zənginləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
M.Bayramov əlavə edib ki, interaktiv xəritədə faydalı qazıntıların növləri, yerləşdiyi ərazilər, əsas çirkləndirici müəssisələr, onların hansı maddələrlə hansı çayları kirləndirməsi barədə məlumatlar təqdim olunur:
"Ermənistanda dövlət qurumları bu barədə susmağa üstünlük verir, amma biz xəritələri həm də erməni dilində hazırlayırıq ki, yerli ictimaiyyət ondan gizlədilən ekoloji cinayətlərdən agah olsun. Peşəkar kartoqrafik əsər olan xəritə müasir "WGS-84" koordinat sistemində yığılıb, klikləmə üsulu ilə obyektlər haqqında ətraflı məlumat almaq mümkündür. Xəritənin altlığı həm topoqrafik, həm də kosmik görüntülüdür. İstehsal müəssisələri haqqında məlumatlar kosmik təsvirlərin analizi nəticəsində alınıb. Xəritədə xammal emalı müəssisələrinin, istismar edən şirkətlərin adları, müəssisələrin təyinatı, ətraf mühitə təsirləri haqqında məlumatlar, foto və videolar verilib".
Qeyd edək ki, "Environmental Protection First" (EPF) Koalisiyasının hazırladığı interaktiv rəqəmsal xəritə yaxın günlərdə qurumun saytında yerləşdiriləcək.скачать dle 11.3

Подготовлена ​​цифровая карта воздействия горнодобывающей промышленности Армении на экологию
Коалиция Environmental Protection First (EPF) презентовала интерактивную цифровую карту предприятий горнодобывающей промышленности Армении, которые оказывают негативное воздействие на экологию Южного Кавказа и Каспийского моря.
Как сообщает Report, цифровая карта подготовлена на азербайджанском, английском и армянском языках.
Председатель общественного объединения (ОО) "Картографы Азербайджана" Мугабиль Байрамов, отметил, что профессиональная команда ОО более года вела активную работу над подготовкой такой карты.
Он добавил, что коалиция в 2024 году также подготовила карту "Минерально-сырьевые ресурсы Республики Армения" на азербайджанском, английском и армянском языках. На ее базе была разработана цифровая карта с учетом данных Географических информационных систем (ГИС), но уже с дополнительной информацией:
"В интерактивной карте содержится информация о видах полезных ископаемых, местах их расположения, основных предприятиях, загрязняющих реки и указание веществ, которыми загрязняются реки. В Армении государственные органы предпочитают молчать об этом, но мы также составляем карты на армянском языке, чтобы армянская общественность была в курсе экологических преступлениях. Карта, являющаяся профессиональным картографическим произведением, собрана в современной системе координат WGS-84. Часть карты включает топографические и спутниковые данные. Данные о производственных мощностях армянских предприятий получены в результате анализа космических снимков. В карте указаны названия предприятий по переработке сырья, компании, занимающиеся их эксплуатацией, назначение предприятий, а также информация о воздействии на окружающую среду, фото и видео".скачать dle 11.3