Rəsmi Bakı Fransanın Ermənistandakı səfirinin anti-Azərbaycan iddialarına cavab verib
Fransanın Ermənistandakı səfiri Olivye Dekotinyinin növbəti dəfə Azərbaycan ərazilərinin işğalına və separatçılığa son qoyan Azərbaycanın legitim tədbirlərini sual altına alması ilk növbədə Fransa tərəfinin reallıqları necə təhrif etdiyini, bölgədə dayanıqlı və həqiqi sülh quruculuğunda maraqlı olmadığını bir daha nümayiş etdirir.
Bunu Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadə Fransanın Ermənistandakı səfiri Olivye Dekotinyinin Ermənistanın “İctimai radiosuna” müsahibəsində Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi iddialar barədə yerli medianın sualına cavabında deyib.
O bildirib ki, səfirin Azərbaycanı Ermənistanın ərazilərini işğalda təqsirləndirməsi, Ermənistanın hərbiləşməsini təşviq etməsi, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin qərarlarına yanlış istinadlar verməsi, Ermənistanın “yarımçıq sülh” fikirlərini dəstəkləyən açıqlamalar və bir sıra digər absurd yanaşmalar sərgiləməsi də bu nümayişin bir parçasıdır:
"Fransa səfirinin açıqlamaları təmsil etdiyi ölkənin həm münaqişə, həm də postmünaqişə dövründə güddüyü niyyətin və apardığı siyasətin əsl mahiyyətini sübut edir. Səfirin Ermənistan-Fransa münasibətlərindən daha çox Azərbaycan əleyhinə qarayaxma kampaniyasına köklənməsinin qarşısının alınması istiqamətində Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən tədbir görülməməsi Fransa xarici siyasətinin uğursuzluğunun nəticəsidir".
XİN sözçüsü onu da qeyd edib ki, sülh müqaviləsinin Almatı bəyannaməsinin prinsiplərinə söykənməsi zərurətinə istinad edən Fransa səfirinin Ermənistanın bu bəyannaməyə irəli sürdüyü qeyd-şərtində Azərbaycan ərazilərinə qarşı hələ də davam edən iddialarını, Azərbaycan ərazilərini işğal etdiyini unutdurmağa çalışması qəbuledilməzdir:
"Bununla yanaşı, 33 il müddətində Ermənistan tərəfindən işğal altında saxlanılmış Qazaxın dörd kəndinin qaytarılmasına Azərbaycan tərəfindən qarşılıq verilməsinin vacib olduğu barədə səslənmiş əsassız fikir Fransa tərəfinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə göstərdiyi hörmətsizliyin bariz nümunəsidir. Fransa tərəfi əgər sülh və sabitlikdə maraqlıdırsa, bu kimi absurd yanaşmalara və açıqlamalara son qoymalıdır".скачать dle 11.3

МИД: Заявления Декотиньи свидетельствуют о незаинтересованности Парижа в мире на Южном Кавказе
Заявления посла Франции в Армении Оливье Декотиньи являются очередным доказательством незаинтересованности Парижа в устойчивом мире в регионе Южного Кавказа.
Об этом говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде.
"Декотиньи в очередной раз поставил под сомнение легитимность действий Азербайджана, положивших конец оккупации и сепаратизму на своих суверенных территориях. Он вновь обвинил Азербайджан в оккупации территорий Армении, поддержал милитаризацию этой страны и искаженно интерпретировал решения Международного суда. Кроме того, он выступил в поддержку инициативы Армении о "неполном мире" и сделал ряд других абсурдных заявлений. Все это - очередное доказательство, что Париж искажает реалии и не заинтересован в устойчивом мире в регионе", - заявил Гаджизаде, комментируя интервью французского дипломата Общественному радио Армении.
Представитель МИД подчеркнул, что заявления посла раскрывают подлинный характер намерений Парижа и его политики в регионе как во время конфликта, так и в постконфликтный период.
Гаджизаде отметил, что МИД Франции не в состоянии заставить Декотиньи сосредоточиться на развитии армяно-французских отношений, который вместо этого ведет клеветническую кампанию против Азербайджана. Это провал французской внешней политики, подчеркнул он.
Представитель МИД также коснулся заявления Декотиньи о том, что мирный договор между Баку и Ереваном должен основываться на принципах Алматинской декларации. "Французский посол тем самым пытается заставить забыть о сохраняющихся территориальных претензиях Армении к Азербайджану и многолетней оккупации азербайджанских территорий. А необоснованные заявления о том, что Азербайджан якобы должен ответить на возвращение четырех сел Газаха, которые 33 года находились под армянской оккупацией, это яркий пример неуважения Парижа к нормам и принципам международного права. Если французская сторона заинтересована в мире и стабильности в регионе, она должна положить конец подобным абсурдным подходам и заявлениям", - говорится в заявлении Гаджизаде.скачать dle 11.3