Zelenski Ərdoğana təşəkkür etdi
Hazırda Ankarada səfərdə olan Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla birgə mətbuat konfransında açıqlamalar verib.
Bu barədə "Haber Global" məlumat yayıb.
Məlumata görə, Ukrayna dövlət başçısı türkiyəli həmkarına təşəkkür edib.
"Türkiyədə adət etdiyimiz qonaqpərvərlikdən məmnunam. Münasibətlərimiz həmişə yüksək səviyyədədir. Türkiyə Ukraynanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi məsələlərində həmişə çox önəmli olub. Biz bütün qlobal prosesləri ətraflı müzakirə etdik. Müharibəni etibarlı və davamlı sülhlə başa vurmaq üçün heç bir səhvə yol verməməliyik. Danışıqlar ədalətli olarsa, Ukrayna, ABŞ və Avropa masa arxasında olarsa, bütün ölkələrin iştirakı ilə təminatlar hazırlanacaq. Bu ölkələr arasında Türkiyə də var. Bu anlayışa görə Ərdoğana minnətdaram", - deyə Zelenski bildirib.
Prezident Ərdoğan da çıxışında müharibənin artıq sona çatmalı olduğunu vurğulayıb.
"Zelenskinin səfəri müharibənin fundamental dinamikasının əhəmiyyətli dəyişikliyə məruz qaldığı bir vaxta təsadüf edir. Müharibədə qalib, sülhdə uduzan olmayacağı anlayışı ilə tərəflər arasında sülhün bərqərar olması üçün çox səy göstərdik. Müharibənin tez və danışıqlar yolu ilə başa çatdırılması üçün Trampın irəli sürdüyü diplomatik təşəbbüs var. Bu yanaşma Türkiyənin siyasəti ilə üst-üstə düşür. Bu müharibə artıq bitməlidir", - Ərdoğan bəyan edib.скачать dle 11.3