Fransada məlumat emalı mərkəzləri və süni intellekt infrastrukturuna 20 milyard avro yatırılacaq
ABŞ-nin “Brookfield Asset Management” investisiya şirkəti növbəti beş il ərzində Fransada məlumat emalı mərkəzlərinin tikintisi və süni intellekt infrastrukturunun inkişafına 20 milyard avro sərmayə qoymağı planlaşdırır.
“Report” “İnterfaks”a istinadən xəbər verir ki, bu barədə şirkətin məlumatında bildirilir.
Qeyd olunur ki, məlumat emalı mərkəzlərinə 15 milyard avro məbləğində investisiya qoyuluşu nəzərdə tutulub və bununla şirkətin portfel şirkəti olan “Data4” məşğul olacaq. Qalan vəsaitin Fransada məlumatların ötürülməsi və saxlanılması, həmçinin enerji generasiyası layihələri də daxil olmaqla süni intellekt infrastrukturuna yönəldilməsi planlaşdırılır.
“Brookfield” dekabrda Fransada ofis açıb. Şirkətin Avropa bölməsinin rəhbəri Sikander Raşidin sözlərinə görə, bu ölkədəki aktivləri təxminən 30 milyard dollar təşkil edən “Brookfield” növbəti beş ildə həmin məbləği iki dəfə artırmağı planlaşdırır.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron süni intellektin inkişaf etdirilməsini ölkə iqtisadiyyatı üçün prioritet hesab edir. Bu həftə ölkədə süni intellekt sammiti keçirilir.
"Brookfield”in 20 milyard avro məbləğində investisiyası Fransaya süni intellekt sahəsinin əsas oyunçuları ilə yanaşı yarışda qalmağa imkan verəcək", - E.Makron bildirib.
Ötən həftə KİV-lər xəbər vermişdi ki, Əbu-Dabi suveren fondu Fransada məlumat mərkəzlərinin inkişafına 30-50 milyard avro sərmayə yatırmağı planlaşdırır.скачать dle 11.3

Brookfield вложит 20 млрд евро в ЦОД и ИИ-инфраструктуру во Франции
Американская инвесткомпания Brookfield Asset Management планирует инвестировать 20 млрд евро в строительство центров обработки данных и развитие ИИ-инфраструктуры во Франции в следующие пять лет.
Как передает Median.Az со ссылкой на Интерфакс, об этом говорится в сообщении компании.
Отмечается, что 15 млрд евро предусмотрено на инвестиции в дата-центры, заниматься которыми будет ее портфельная компания Data4. Остальные средства планируется направить на ИИ-инфраструктуру, включая проекты передачи и хранения данных, а также энергогенерации во Франции.
Brookfield открыла офис во Франции в декабре. Ее активы в стране составляют порядка $30 млрд, и компания планирует удвоить их в следующие пять лет, заявил глава европейского подразделения Brookfield Сикандер Рашид.
Президент Франции Эммануэль Макрон считает направление ИИ-разработок приоритетным для экономики страны. На этой неделе в стране проходит ИИ-саммит.
"Инвестиции Brookfield в 20 млрд евро позволят Франции оставаться в гонке наряду с ключевыми игроками сферы ИИ", - заявил Макрон.
На прошлой неделе СМИ сообщали, что эмиратский суверенный фонд планирует инвестиции в 30-50 млрд евро в развитие дата-центров во Франции.скачать dle 11.3