Dələduzluq təhdidi: Süni intellekt vasitəsilə çağırışlar yayılır
Daxili İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətinin rəisi polkovnik-leytenant Elşad Hacıyev sosial şəbəkələrdə yayılan yeni dələduzluq üsulu barədə xəbərdarlıq edib.
Onun sözlərinə görə, süni intellektin səsli autentifikasiyasından istifadə edərək mətni nitqə çevirən proqramlar vasitəsilə çağırışlar yayılır.
Elşad Hacıyev qeyd edib ki, bu üsulda süni intellekt mətni oxuyur və seçilən səsi təkrarlayır, bununla da real dələduzluq əməliyyatları həyata keçirilir. Bu cür halların təhlükə yaratdığını vurğulayan nazirlik rəsmisi insanların diqqətli və məlumatlı olmalarının vacibliyini bildirib.
"Xüsusilə tanınmış şəxslərin görüntü və səslərindən istifadə olunmaqla bu cür çağırışlar yayıla bilər. Buna görə də, hər kəs ehtiyatlı olmalı və süni intellektlə mətni oxuyan və seçilən səsi təkrarlayan hallara qarşı xəbərdar olmalıdır", - deyə Elşad Hacıyev əlavə edib.
O qeyd edib, bu cür dələduzluq hallarının qarşısını almağın tək yolu insanların məlumatlı olmaları və ehtiyatlı davranmalarıdır.скачать dle 11.3

В Азербайджане распространяется новый вид мошенничества с использованием ИИ
Начальник пресс-службы Министерства внутренних дел Азербайджана полковник-лейтенант полиции Эльшад Гаджиев предупредил о новом виде мошенничества, распространяющемся через социальные сети.
По его словам, мошенники используют программы, преобразующие текст в речь с помощью технологий искусственного интеллекта (ИИ).
Согласно информации, суть метода заключается в том, что ИИ воспроизводит текст голосом, максимально похожим на голос выбранного человека. Это позволяет мошенникам имитировать реальные голоса и организовывать обманные операции.
"В частности, могут быть также случаи, когда используются изображения и голоса известных людей. Важно быть бдительными и осведомленными о подобных угрозах", - отметил представитель МВД.
Э.Гаджиев подчеркнул, что основной способ борьбы с такими преступлениями - это повышение информированности населения и осторожность.скачать dle 11.3