Bricit Makronu kişi adlandıran jurnalist Fransanın birinci xanımını məhkəməyə verəcək
Fransa prezidenti Emmanuel Makronun həyat yoldaşı Bricitin əslində, kişi olduğunu iddia etdiyinə görə məhkum olunmuş fransalı jurnalist Nataşa Rey yaxın vaxtlarda Paris məhkəməsində ölkənin birinci xanımına qarşı iddia qaldıracaq.
Bu barədə onun vəkili Fransua Danqlean "RİA Novosti"yə müsahibəsində bildirib.
"Biz Reyin məhkum edilməsinə nail olan şəxslərə - Paris istintaq hakiminə, həmçinin Kann Apellyasiya Məhkəməsinin və Kassasiya Məhkəməsinin hakimlərinə qarşı bu saxta hökm çərçivəsində şikayət edəcəyik", - deyə müdafiəçi bildirib.
Onun sözlərinə görə, şikayət Bricit Makron-Tronye və onun qardaşı Jan-Mişel Tronyeyə, həmçinin onların vəkilinə və "prosesi saxtalaşdıran" üç hakimə qarşı yönələcək.
Qeyd edək ki, Danqlean fevralın 3-də bildirmişdi ki, Rey Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Pyotr Tolstoydan bu ölkədə siyasi sığınacaq istəyib, çünki Fransada Bricit Makron haqqında araşdırmasına görə hüquqi təqiblə üzləşib.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin sentyabrında Paris məhkəməsi Rey və "medium" Amandin Ruanı 14 min avro cərimələyib. Həmçinin məhkəmə Bricitə səkkiz min avro və onun qardaşına beş min avro mənəvi zərərin ödənilməsinə qərar verib.

Назвавшая жену Эммануэля Макрона мужчиной журналистка подаст на первую леди в суд
"Мы подадим жалобу судебному следователю в Париже против тех лиц, которым удалось добиться осуждения Рей в рамках этого мошеннического приговора, а также против судьи апелляционного суда Кана и против судьи кассационного суда", - сказал защитник.
По его словам, жалоба будет направлена против Брижит Макрон-Тронье и ее брата Жана-Мишеля Тронье, а также против их адвоката и трех судей, которые "сфальсифицировали процесс".
3 февраля Данглеан заявил, что Рей запросила у депутата Госдумы РФ Петра Толстого политического убежища в России, так как во Франции она столкнулась с юридическим преследованием из-за своего расследования о Брижит Макрон. По словам Рей, жена французского лидера якобы родилась мужчиной. Журналистка утверждала, что Жан-Мишель Тронье (брат Брижит) - это имя первой леди Франции при рождении. Якобы он женился на Катрин Озьер (Андре-Луи Озьер - первый муж Брижит), а в браке появилось трое детей.
В сентябре 2024 года суд Парижа оштрафовал Рей и "медиума" Амандин Руа на 14 тыс. евро. Также суд постановил компенсировать моральный ущерб в размере 8 тыс. евро. Брижит и 5 тыс. евро ее брату. Кроме этого, каждая из обвиняемых должна была заплатить по 500 евро в качестве штрафа.