Moskvada yaşayış kompleksində baş verən partlayışda Ermənistan vətəndaşı şübhəli bilinir
Moskvanın şimal-qərbində yerləşən "Alıye Parusa" yaşayış kompleksində terror aktında şübhəli bilinənlər arasında Ermənistan vətəndaşı da var.
Bu barədə "İzvestiya" qəzeti mənbəyə istinadən məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, həmin şəxs "ArBat" batalyonunun (erməni batalyonu) təsisçisi, "DXR" Boks Federasiyasının prezidenti Armen Sarkisyan binaya gələn zaman “MON-50” minasını işə salıb.
Məlumata görə, A.Sarkisyan tütün məhsullarının ən böyük təchizatçılarından biri olub. Bu baxımdan iki versiya nəzərdən keçirilir: Ukrayna xüsusi xidmət orqanlarının iştirakı və tütün məhsulları bazarı uğrunda mübarizə.
Xatırladaq ki, dünən Rusiya KİV-ləri lift otağında naməlum qurğunun partladığını bildirmişdi. Hadisə nəticəsində bir nəfər həlak olub, beş nəfər xəsarət alıb. Sarkisyan xəstəxanaya yerləşdirilib, daha sonra aldığı yaralardan xəstəxanada ölüb.
KİV-in məlumatına görə, Sarkisyan 2014-cü ildə Ukrayna hakimiyyəti tərəfindən beynəlxalq axtarışa verilib. O, həmin ilin aprelində Qorlovkada şəhər şurası və şəhər polis idarəsinin binasına hücumun təşkilatçılarından biri kimi tanınıb.
2018-ci ilin aprelində Ukrayna Baş Prokurorluğunun sorğusu əsasında Fransada saxlanılıb, lakin ekstradisiya edilməyib.скачать dle 11.3

Во взрыве в ЖК "Алые паруса" подозревается ранее судимый гражданин Армении
Отмечается, что он привел в действие, предварительно, мину МОН-50 при появлении основателя батальона "АрБат" (армянский батальон), президента Федерации бокса т.н. "ДНР" Армена Саркисяна.
Известно, что Саркисян был одним из крупнейших поставщиков табачной продукции из-за рубежа. В этой связи рассматриваются две версии: причастность украинских спецслужб и борьба за рынок табачной продукции.
Отметим, что вчера российские СМИ сообщили о том, что в лифтовом помещении взорвалось неустановленное устройство. В результате инцидента погиб один человек, пострадали пятеро. Саркисян был госпитализирован, впоследствии умер в больнице от полученных ран.
По данным СМИ, Саркисян в 2014 году был объявлен властями Украины в международный розыск. Его называли одним из организаторов штурма горсовета и здания городской милиции в Горловке в апреле того же года. В апреле 2018 года по запросу Генпрокуратуры Украины его задержали во Франции, но не экстрадировали.