4.5 milyondan artıq vəsaiti ölkəyə qaytarmayanlar hakim qarşısına çıxarılırlar
Kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracından əldə olunan pul vəsaitlərini ölkəyə qaytarmamaqda təqsirləndirilən daha 4 şəxs barəsində cinayət işi məhkəməyə göndərilib.
Bu barədə Baş Prokurorluğun Mətbuat Xidmətindən məlumat yayılıb.
Bildirilib ki, xarici ölkələrə müxtəlif növ məhsulları ixrac edən bəzi sahibkarlıq subyektlərinin müvafiq valyutada olan pul vəsaitlərini Azərbaycan Respublikasına qaytarmamaları ilə bağlı Dövlət Gömrük Komitəsindən daxil olmuş məlumatlar əsasında prokurorluq orqanlarında cinayət işləri başlanaraq ibtidai istintaq aparılır.
Belə ki, Quba Rayon Prokurorluğunda istintaq edilən cinayət işi üzrə fiziki şəxs Məmmədzadə Bayram Nüsrət oğlu tərəfindən kənd təsərrüfatı mallarının konsiqnasiya yolu ilə xarici ölkəyə ixracından əldə edilən ümumilikdə 2.2 milyon ABŞ dollarından artıq pul vəsaitinin (müvafiq dövrün məzənnəsi ilə 3.7 milyon manatdan artıq) Azərbaycan Respublikasında müvəkkil edilmiş bankın hesabına qaytarılmamasına əsaslı şübhələr müəyyən edildiyindən Bayram Məmmədzadə iş üzrə Cinayət Məcəlləsinin 208.2.1-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən xarici valyuta vəsaitini xaricdən qaytarmama) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunub, barəsində istintaq orqanının qərarı ilə polisin nəzarəti altına vermə növündə qətimkan tədbiri seçilib.
Quba Rayon Prokurorluğunda istintaq edilən cinayət işi üzrə fiziki şəxs Məmmədzadə Qurban Nüsrət oğlu tərəfindən kənd təsərrüfatı mallarının konsiqnasiya yolu ilə xarici ölkəyə ixracından əldə edilən ümumilikdə 516 min ABŞ dollarından artıq pul vəsaitinin (müvafiq dövrün məzənnəsi ilə 877 min manatdan artıq) Azərbaycan Respublikasında müvəkkil edilmiş bankın hesabına qaytarılmamasına əsaslı şübhələr müəyyən edildiyindən Qurban Məmmədov iş üzrə Cinayət Məcəlləsinin 208.2.1-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən xarici valyuta vəsaitini xaricdən qaytarmama) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunub, barəsində istintaq orqanının qərarı ilə polisin nəzarəti altına vermə növündə qətimkan tədbiri seçilib.
Ağsu Rayon Prokurorluğunda istintaq edilən cinayət işi üzrə "Fruit" MMC tərəfindən kənd təsərrüfatı mallarının konsiqnasiya yolu ilə xarici ölkəyə ixracından əldə edilən ümumilikdə 114 min ABŞ dollarından artıq məbləğdə (müvafiq dövrün məzənnəsi ilə 193 min manatdan artıq) pul vəsaitinin Azərbaycan Respublikasında müvəkkil edilmiş bankın hesabına qaytarılmaması müəyyən edildiyindən Bədəlov Asif Maarif oğlu iş üzrə Cinayət Məcəlləsinin 208.2.1-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən xarici valyuta vəsaitini xaricdən qaytarmama) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunub və barəsində istintaq orqanının qərarı ilə polisin nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib.
Saatlı Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 208.2.1 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən xarici valyuta vəsaitini xaricdən qaytarmama) və 308.1-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri ilə başlanmış cinayət işi üzrə "Qollaktika 01" MMC tərəfindən ümumilikdə 18 min ABŞ dollarından artıq (müvafiq dövrün məzənnəsi ilə 31 min manatdan artıq) pul vəsaitinin Azərbaycan Respublikasında müvəkkil edilmiş bankın hesabına qaytarılmaması müəyyən edildiyindən Lazimi Nəriman Məmmədtağı oğlu iş üzrə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunub və barəsində olan başqa cinayət işi üzrə azadlıqdan məhrumetmə növündə cəza cəzaçəkməsi faktı nəzərə alınıb.
Qeyd olunan 4 cinayət işi üzrə ibtidai istintaq tamamlanaraq baxılması üçün müvafiq olaraq aidiyyəti üzrə Quba, Ağsu və Saatlı rayon məhkəmələrinə göndərilib.скачать dle 11.3

Четверо бизнесменов предстанут перед судом за невозврат более чем 4.5 млн манатов
В Азербайджане направлены в суд уголовные дела в отношении четырех лиц, обвиняемых в невозврате в страну валютных средств, полученных от экспорта сельскохозяйственной продукции.
Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры.
По данным Государственного таможенного комитета, ряд субъектов предпринимательства, экспортирующих различные товары в зарубежные страны, не возвращают валютные средства в Азербайджан. На основании этой информации органы прокуратуры возбудили уголовные дела и проводят предварительное расследование.
Так, в ходе расследования в Губинской районной прокуратуре установлено, что физическое лицо Байрам Мамедзаде не вернул на счет уполномоченного банка в Азербайджане более 2.2 млн долларов США (более 3.7 млн манатов по курсу соответствующего периода), полученных от экспорта сельхозпродукции на консигнационной основе. Мамедзаде привлечен в качестве обвиняемого по статье 208.2.1 (невозврат валютных средств из-за рубежа группой лиц по предварительному сговору) УК, в его отношении избрана мера пресечения в виде полицейского надзора.
Другой фигурант дела - Гурбан Мамедов, который не вернул более 516 тыс. долларов (свыше 877 тыс. манатов). Он также обвиняется по статье 208.2.1 УК и находится под полицейским надзором.
В Агсуинской районной прокуратуре расследуется дело в отношении ООО Fruit, которое не возвратило свыше 114 тыс. долларов (более 193 тыс. манатов) валютной выручки. Асиф Бадалов привлечен в качестве обвиняемого по статье 208.2.1 УК, ему избрана мера пресечения в виде полицейского надзора.
В Саатлинской районной прокуратуре расследуется дело по статьям 208.2.1 (невозврат валютных средств из-за рубежа группой лиц) и 308.1 (злоупотребление должностными полномочиями) УК в отношении ООО Qollaktika 01, которое не вернуло более 18 тыс. долларов (свыше 31 тыс. манатов). Нариман Лазими привлечен в качестве обвиняемого, учтен факт его осуждения к лишению свободы по другому уголовному делу.
Предварительное следствие по четырем уголовным делам завершено, они направлены для рассмотрения в Губинский, Агсуинский и Саатлинский районные суды соответственно.