Bu barədə yanvarın 19-da azad edilən qızın anası Mendi "X" sosial şəbəkəsində bildirib.
"HƏMAS Emilini UNRWA binalarında saxlayıb, iki dəfə qızımı yaralayıb və tibbi yardımdan məhrum edib. Onun sağ qalması möcüzədir", - deyə o yazıb.
Bu məlumata cavab olaraq UNRWA-nın nümayəndəsi Conatan Fauler bildirib ki, təşkilat bu iddialara ciddi yanaşacaq.
"Biz dəfələrlə UNRWA binalarının HƏMAS da daxil olmaqla Fələstin silahlı qrupları tərəfindən sui-istifadəyə məruz qalması ilə bağlı müstəqil araşdırmaların aparılmasına çağırış etmişik", - deyə o əlavə edib.
Daha əvvəl İsrail Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti məlumat vermişdi ki, Damari 7 oktyabr 2023-cü ildə HƏMAS-ın silahlı tərəfdarlarının İsrailə hücumu zamanı yaralanarkən iki barmağını itirib, daha sonra Qəzzada girov götürülüb.
Yanvarın 25-də yəhudi dövlətinin BMT-dəki daimi nümayəndəsi Dani Danon dünya təşkilatının baş katibinə UNRWA-nın 30 yanvara qədər İsraildəki bütün fəaliyyətini dayandırmalı olduğunu bildirib. Yanvarın 29-da İsrail hökumətinin rəsmi nümayəndəsi David Menser brifinqdə bildirib ki, İsrail 48 saat ərzində UNRWA-nın bütün ofislərini bağlayacaq, təşkilatın nümayəndələri ilə əlaqələri kəsəcək və yəhudi dövlətinin ərazisində onun fəaliyyətini qadağan edəcək. Daha sonra dünya təşkilatı başçısının rəsmi nümayəndəsi Stefan Düjarrik bildirib ki, UNRWA İsraildə qadağan edildikdən sonra da fəaliyyətini davam etdirir.
Xatırladaq ki, 2024-cü il oktyabrın 28-də Knesset (İsrailin birpalatalı parlamenti) UNRWA-nın ölkədə fəaliyyətini qadağan edən qanun qəbul edib. Qanun UNRWA-nın İsrail ərazisində nümayəndəliklərə malik olmasını, xidmətlər göstərməsini və birbaşa və ya dolayı yolla hər hansı fəaliyyət aparmasını qadağan edir. Qanun layihəsi agentlik əməkdaşlarının 7 oktyabr 2023-cü ildə HƏMAS Fələstin hərəkatının silahlı tərəfdarları tərəfindən yəhudi dövlətinə qarşı törədilmiş hücumda iştirakı barədə məlumatlar əsasında hazırlanıb. İsrail dəfələrlə UNRWA-nın bir çox işçisinin radikal hərəkatın hərbi qanadının fəaliyyətinə cəlb olunduğunu iddia edib.

Мать освобожденной заложницы: Эмили Дамари удерживали в помещениях БАПОР
"ХАМАС удерживал Эмили в помещениях БАПОР и лишил ее доступа к медицинской помощи, дважды ранив ее. Это чудо, что она выжила", - написала она.
В ответ на это сообщение представитель БАПОР Джонатан Фаулер заявил, что организация серьезно отнесется к этим заявлениям. "Мы неоднократно призывали к проведению независимых расследований утверждений о том, что помещения БАПОР подвергались злоупотреблениям и нарушениям со стороны палестинских вооруженных групп, включая ХАМАС", - добавил он.
Ранее пресс-служба МИД Израиля сообщала, что Дамари потеряла два пальца, когда была ранена вооруженными сторонниками палестинского радикального движения ХАМАС во время их вторжения в Израиль 7 октября 2023 года, после чего она оказалась в заложницах в Газе.
29 января официальный представитель израильского правительства Давид Менсер сообщил на брифинге, что Израиль в течение 48 часов закроет все офисы БАПОР, прекратит контакты с представителями организации и запретит ее деятельность на территории еврейского государства. 25 января постпред еврейского государства при ООН Дани Данон уведомил генсека всемирной организации, что БАПОР должно прекратить всю свою деятельность в Израиле к 30 января. Позднее официальный представитель главы всемирной организации Стефан Дюжаррик заявил, что БАПОР после запрета агентства в Израиле продолжает свою деятельность, в том числе и на оккупированных еврейским государством территориях.
28 октября 2024 года Кнессет (однопалатный парламент Израиля) принял закон о запрете деятельности БАПОР в стране. За документ проголосовали 92 депутата, 10 высказались против. Закон запрещает БАПОР иметь представительства, предоставлять услуги и вести прямо или косвенно какую-либо деятельность на израильской территории. Законопроект был подготовлен из-за информации об участии сотрудников агентства в атаке на еврейское государство, совершенной вооруженными сторонниками палестинского движения ХАМАС 7 октября 2023 года. Израиль неоднократно утверждал, что многие работники БАПОР причастны к деятельности боевого крыла радикального движения.