Kaliforniya ABŞ-nin tərkibindən çıxmaq üçün hərəkətə keçdi
ABŞ-də Donald Trampın hakimiyyətə gəlməsi ölkə daxilində o qədər güclü təlatümlərə səbəb olub ki, nəticədə hətta bəzi ərazilərin ölkənin tərkibindən ayrılması barədə söz-söhbətlər başlayıb.
Bu barədə "New York Post" nəşri yazıb.
Yazıda bildirildiyinə görə, ayrılmaq istəyən, çoxlarının gözlədiyi kimi, Texas deyil, Kaliforniya olub.
Qeyd olunur ki, "Kaliforniya təşəbbüsü" qanuni şəkildə imza toplamaq üçün icazə alıb.
Kaliforniya hökuməti öz ideyasını "Kalekzit" adlandırıb ("Brekzit"ə, yəni Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqından çıxmasına istinadla - red). Əgər ideya lazımi sayda imza toplayarsa, 2028-ci ildə Kaliforniyanın ABŞ-dən ayrılması ilə bağlı səsvermə keçiriləcək və o zaman Vaşinqtonda hökumətə etimadsızlıq səsverməsi baş tutacaq.скачать dle 11.3

Калифорния может выйти из состава Соединённых Штатов
Приход к власти Дональда Трампа в США вызвал такое сильное бурление внутри страны, что в результате начались даже разговоры об отделении некоторых территорий. Впрочем, отделиться захотел не Техас, как ожидали многие в своё время, а Калифорния (которая всё ещё горит), передает Median.Az со ссылкой на New York Post.
"Инициатива Калифорнийский выход по отделению Калифорнии от Соединённых Штатов получила разрешение на законный сбор подписей", - говорится в публикации.
Калифорнийские власти назвали свою идею "Калексит" (отсылка к "Брексит", т.е. выходу Британии из Евросоюза). Если задумка соберёт нужное число подписей - в 2028 году пройдёт голосование за выход Калифорнии из состава США, и тогда правительству в Вашингтоне будет выражен вотум недоверия.скачать dle 11.3