100 əfqanın həyatını xilas edən kanadalı veteran "Taliban"ın girovluğundan azad edildi
"Taliban" 2024-cü ilin noyabrında Kabildə həbs edilmiş Kanada Silahlı Qüvvələrinin veteranı Devid Laverini həbsdən azad edib.
Bu barədə "Khaama press" informasiya portalı məlumat yayıb.
Kanadanın Xarici İşlər naziri Melani Coli xəbəri təsdiq edib və bildirib ki, bu, Qətərin vasitəçiliyi ilə baş tutub.
Laveri artıq Qətərdə ailəsi ilə görüşüb.
Laverinin Kabil hava limanında həbsinin səbəbi məlum deyil.
2024-cü ildə hərbçinin işlədiyi "Veterans Transition Network" təşkilatında bildiriblər ki, o, humanitar missiya üçün tez-tez Əfqanıstana səfər edirdi.
Nəşrin məlumatına görə, Laveri üç il əvvəl ABŞ qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılması zamanı 100 əfqanın təxliyəsinə kömək edib. O, bir neçə il ərzində Əfqanıstan paytaxtında "Raven Rae Consulting Services" özəl mühafizə şirkətinə rəhbərlik edib.
Məqalədə qeyd olunub ki, Laverinin azad olunması davam edən diplomatik səylərdən xəbər verir və "Taliban"la danışıqlarda Qətərin əsas rolunu vurğulayır.скачать dle 11.3

Талибы освободили из тюрьмы канадского ветерана
"Талибан" (движение находится под санкциями ООН за террористическую деятельность) освободил из тюрьмы ветерана Вооруженных сил Канады Дэвида Лавери, арестованного в Кабуле 17 ноября 2024 года.
Об этом сообщает информационный портал Khaama press.
Министр иностранных дел Канады Мелани Жоли сообщила об освобождении Лавери при содействии Катара 27 января на своей странице в социальной сети X. Мужчина уже воссоединился со своей семьей в Катаре.
Причина ареста Лавери в аэропорту Кабула неизвестна. В 2024 году в организации Veterans Transition Network, где работал военный, заявили, что он часто посещал Афганистан для выполнения гуманитарной миссии.
По данным издания, Лавери помог эвакуировать 100 афганцев три года назад во время вывода войск США из Афганистана. В течение нескольких лет он руководил частной охранной компанией Raven Rae Consulting Services в афганской столице.
Освобождение Лавери говорит о продолжающихся дипломатических усилиях, а также подчеркивает ключевую роль Катара в переговорах с "Талибаном", отмечается в статье.скачать dle 11.3