Ötən il nöqsanlara görə neçə prokurorluq əməkdaşı orqandan xaric edilib?
Bunu Baş prokuror Kamran Əliyev Baş Prokurorluqda 2024-cü ildə prokurorluq orqanları tərəfindən cinayətkarlığa qarşı mübarizə, istintaq işi, prokuror nəzarəti sahələrində görülmüş işlərin vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsinə həsr olunmuş geniş kollegiya iclasında bildirib.
Baş prokuror bildirib ki, 2024-cü ildə 17 prokurorluq işçisi və 2 dövlət qulluqçusu barəsində intizam tənbeh tədbiri tətbiq edilib. Onlardan 7 nəfərə töhmət, 4 nəfərə şiddətli töhmət elan edilib, 7 nəfər vəzifədən azad olunub, 1 nəfər isə rütbədən məhrum edilməklə prokurorluq orqanlarından xaric edilib.
Bildirilib ki, 2024-cü ildə 52 prokurorluq işçisi işə qəbul edilib, 382 şəxs isə həvəsləndirilib:
"2024-cü ildə dövlət qulluğunun inzibati və yardımçı vəzifələri üzrə 55 şəxs işə qəbul edilib, 85 şəxs isə həvəsləndirilib.
Bundan başqa, hesabat dövründə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 30 sentyabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə 14 nəfər prokurorluq işçisi müxtəlif medallarla təltif edilib".скачать dle 11.3

Сколько сотрудников прокуратуры было уволено из ведомства в прошлом году из-за недостатков?
Об этом сказал генеральный прокурор Кямран Алиев на расширенном заседании коллегии в Генеральной прокуратуре по итогам 2024 года и предстоящим задачам.
По его словам, в 2024 году к 17 работникам прокуратуры и 2 государственным служащим были применены меры дисциплинарного взыскания. Из них 7 человек получили выговор, 4 человека - строгий выговор, 7 человек освобождены от занимаемой должности, а 1 человек лишен звания и уволен из органов прокуратуры.
Также в прошлом году на работу в органы прокуратуры были приняты 52 человека, в отношении 382 работников прокуратуры были применены меры поощрения.
"На административные и вспомогательные должности государственной службы были приняты 55 человек, 85 человек были поощрены. Кроме того, распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 30 сентября 2024 года 14 работников прокуратуры были награждены различными медалями", - сказал К.Алиев.