Dövlətə xəyanətdə ittiham olunan şəxs hakim qarşısında
İvan Nikolayeviç Svetliçnıy barədə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində yanvarın 21-də hakim Aygün Qurbanovanın sədrliyi ilə məhkəmənin hazırlıq iclası keçirilib.
O, Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 274-cü (dövlətə xəyanət) maddəsi ilə ittiham olunur.
Azərbaycan vətəndaşı olan İvan Svetliçnıy Azərbaycan Respublikasının dövlət təhlükəsizliyi, suverenliyi və müdafiə qabiliyyəti zərərinə qəsdən casusluq formasında və xarici xüsusi xidmət orqanlarının tapşırığını yerinə yetirməklə dövlətə xəyanət etməkdə şübhəli bilinir.
Onun konkret olaraq hansı əməlləri törətdiyi növbəti məhkəmə prosesində ittiham aktı elan olunarkən məlum olacaq.

Обвиняемый в госизмене предстал перед судом
21 января в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Айгюн Гурбановой состоялось подготовительное заседание по уголовному делу в отношении Ивана Николаевича Светличного, разоблаченного и арестованного Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджанской Республики (АР).
Светличный, являющийся гражданином Азербайджана, обвиняется по статье 274 (государственная измена) Уголовного кодекса АР.
Он обвиняется в государственной измене в форме умышленного шпионажа во вред государственной безопасности, суверенитету и обороноспособности АР, а также в выполнении заданий иностранных спецслужб.
Конкретные деяния, которые ему вменяются, станут известны на следующем судебном процессе при оглашении обвинительного акта.