İranda həbsdə olan Azərbaycan vətəndaşı Fərid Səfərli ölkəmizə qaytarılıb - RƏSMİ
"Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı, 2023-cü ildə İran İslam Respublikasında saxlanılmış Fərid Qabil oğlu Səfərli beynəlxalq hüquqi əməkdaşlıq və qarşılıqlı prosedur çərçivəsində 18.01.2025-ci il tarixində İran İslam Respublikasından təhvil alınaraq ölkəmizə qaytarılıb".
Bu barədə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin birgə mətbuat məlumatında deyilir.
Qeyd olunur ki, Fərid Səfərli tibbi müayinədən keçdikdən sonra ailəsinə qovuşub.
"Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının ölkə hüdudlarından kənarda hüquq və mənafelərinin qorunması istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsi bundan sonra da davam etdiriləcək", - məlumatda deyilir.скачать dle 11.3

МИД Азербайджана: Арестованный в Иране Фарид Сафарли возвращен на родину
18 января 2025 года в соответствии с поручением Президента Азербайджанской Республики (АР), гражданин АР Фарид Габиль оглу Сафарли, задержанный в Исламской Республике Иран в 2023 году, был передан иранской стороной и возвращен в нашу страну в рамках международного правового сотрудничества и взаимных процедур.
Как передает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Министерства иностранных дел Азерабайджана, после прохождения медицинского обследования Ф.Сафарли воссоединился со своей семьей.
Отмечается, что необходимые меры по защите прав и интересов граждан республики за пределами страны будут продолжены и в дальнейшем.скачать dle 11.3