"Fitch": "Azərbaycanın xarici kreditor kimi mövqeyi güclənir"
Azərbaycanın xarici kreditor kimi xalis mövqeyi 2024-cü ildə ÜDM-in 153%-nə çataraq "BBB" kateqoriyasında suveren emitentlər arasında ən yaxşı göstərici olub.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bu, "Fitch Ratings"in Azərbaycanın kredit reytinqinin təsdiqlənməsi barədə hesabatında əksini tapıb.
Hesabata əsasən, 2024-cü ildə Azərbaycanın cari hesab profisiti iki dəfə azalaraq ÜDM-in 6,5%-nə düşsə də, bu, yenə də "BB" kateqoriyalı ölkələr arasında ən yüksək göstəricidir. "Fitch" qeyd edir ki, neft qiymətlərinin azalmasına baxmayaraq, ölkə 2025-26-cı illərdə ÜDM-in 6,2%-i səviyyəsində nisbətən yüksək cari hesab profisitini qoruyacaq. Bu, neft və qaz gəlirlərinin ümumi ixracın 89%-ni təşkil etməsinə baxmayaraq, valyuta aktivlərinin mülayim səviyyədə yığılmasını dəstəkləyəcək.
"Fitch"in qiymətləndirməsinə görə, Azərbaycanın konsolidə edilmiş büdcə profisiti 2024-cü ildə əhəmiyyətli dərəcədə azalaraq ÜDM-in 1%-nə düşəcək (2023-cü ildə bu rəqəm ÜDM-in 7,8%-i idi). Bu azalma, əsasən, xərclərin kəskin artması ilə bağlıdır və qismən qeyri-neft gəlirlərinin artması, eləcə də Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) aktivlərindən gələn gəlirlər hesabına kompensasiya olunur.
Agentlik qeyd edir ki, 2025-26-cı illərdə konsolidə edilmiş büdcə profisitinin sabit qalacağı gözlənilir.
"Neftin qiymətlərinin düşməsinə baxmayaraq, qeyri-neft gəlirlərinin artması, o cümlədən pandemiya dövründə tətbiq edilən vergi güzəştlərinin ləğvi büdcənin dayanıqlığını təmin edəcək. Qarabağla bağlı xərclərin azalacağı ehtimal olunsa da, sosial ödənişlər və müdafiə xərcləri büdcəyə təzyiqi davam etdirəcək ki, bu da dövlət xərclərinin əhəmiyyətli azalmasına mane olacaq", - hesabatda deyilir.скачать dle 11.3

Fitch: Чистая позиция Азербайджана как внешнего кредитора укрепилась до 153% ВВП
Чистая позиция Азербайджана как внешнего кредитора укрепилась до 153% ВВП в 2024 году, что является лучшим показателем среди суверенных эмитентов в категории BBB.
Как сообщает Report, об этом говорится в отчете международного рейтингового агентства Fitch Ratings о подтверждении кредитного рейтинга Азербайджана.
"Профицит текущего счета сократился вдвое - до 6.5% ВВП в 2024 году, однако он по-прежнему остается самым высоким среди стран категории BB. Мы ожидаем, что Азербайджан сохранит относительно высокие показатели профицита текущего счета на уровне 6.2% ВВП в 2025-2026 годах, несмотря на снижение цен на нефть. Это поддержит умеренное накопление валютных активов, даже с учетом того, что доходы от нефти и газа составляют 89% всего экспорта", - подчеркивается в отчете.
По оценкам Fitch, профицит консолидированного бюджета Азербайджана в 2024 году значительно снизился - до 1% ВВП (с 7.8% ВВП в 2023 году). Это объясняется резким ростом расходов, который лишь частично компенсируется увеличением ненефтяных доходов и доходами от активов Государственного нефтяного фонда Азербайджана (ГНФАР).
"По нашим прогнозам, профицит консолидированного бюджета останется стабильным в 2025-2026 годах. Более низкие цены на нефть будут частично компенсированы ростом ненефтяных доходов, в том числе за счет отмены налоговых льгот, введенных в период пандемии. Мы также предполагаем сокращение расходов, связанных с Карабахом, однако давление на бюджет со стороны социальных выплат и расходов на оборону, скорее всего, сохранится, что предотвратит значительное снижение государственных расходов", - отмечается в отчете.скачать dle 11.3