14.01.2025 17:08 1 467
"Sumqayıt şəhərini Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsi ilə birləşdirən körpünün tikintisi 3-4 aya tam yekunlaşacaq".
xəbər verir ki, bunu Bizim.Media-ya açıqlamasında Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin (AAYDA) mətbuat katibi Anar Nəcəfli deyib.
O bildirib ki, yeni körpünün tikintisi üçün əraziyə lazımi sayda canlı qüvvə və texnika cəlb edilib:
"Üç aşırımdan ibarət körpünün uzunluğu 104 metrdir. 4 dayaq üzərində inşa olunan yeni körpü orta dayaqlarda diametri 1.5 m olmaqla 6 sütundan ibarətdir. Körpünün ümumi sütunlarının sayı 12 ədəddir. Hər dayaq iki cərgəli uzunluğu 14 metr, diametri isə 1 metr olan svaylar üzərində tikilir. Svayların ümumi sayı isə 80 ədəd təşkil edir. Ümumi eni 21.6 m təşkil edən körpü 4 hərəkət zolaqlı olmaqla inşa olunur".
Anar Nəcəfli körpünün sağ və sol hissələrində 2 metr enində piyada səkilərinin tikintisinin də nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Xatırladaq ki, 1970-ci ildə inşa edilən körpü qəzalı vəziyyətdə olduğu üçün ötən ilin dekabrında sökülüb. Yeni körpünün tikintisi üçün 9 milyon 960 min manat vəsait ayrılıb.скачать dle 11.3

Когда завершится строительство моста в поселке Сарай?
Об этом Bizim.Media заявил пресс-секретарь Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Анар Наджафли.
Он отметил, что для строительства нового моста на территорию привлечено необходимое количество рабочей силы и техники.
"Длина моста, состоящего из трех пролетов, составляет 104 м. Новый мост, построенный на 4 опорах, состоит из 6 колонн диаметром 1.5 м на средних опорах. Общее количество колонн моста - 12. Каждая опора строится на сваях в два ряда длиной 14 м и диаметром 1 м. Общее количество свай составляет 80. Общая ширина моста составит 21.6 м, он будет иметь 4 полосы движения", - сказал он.
Анар Наджафли отметил, что также предусмотрено строительство пешеходных тротуаров шириной 2 м с правой и левой сторон конструкции.
Напомним, старый мост, построенный в 1970-х годах и связывающий Сумгайыт с поселком Сарай, был демонтирован в декабре 2024 года из-за аварийного состояния. На строительство нового сооружения выделено 9 960 000 манатов.