Aİ Şurasının rəhbəri Prezident İlham Əliyevə zəng edib
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Antonio Koşta yanvarın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Antonio Koşta təyyarə qəzası ilə bağlı dövlətimizin başçısına və Azərbaycan xalqına başsağlığını çatdırıb, Avropa İttifaqının bu qəzanın hərtərəfli araşdırılması ilə bağlı ölkəmizin mövqeyini dəstəklədiyini bildirib.
Prezident İlham Əliyev başsağlığına görə təşəkkürünü ifadə edib.
Telefon söhbəti zamanı Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında nəqliyyat, xüsusilə Transxəzər-Orta Dəhliz marşrutu üzrə daşımalar, Xəzər və Qara dəniz hövzələrini birləşdirən yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması layihəsi, Azərbaycanın Avropa İttifaqına üzv ölkələrə qaz ixracı və enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin təmasların davam etdirilməsi razılaşdırılıb.скачать dle 11.3

Глава Евросовета позвонил Президенту Ильхаму Алиеву
9 января президент Совета Европейского союза Антониу Кошта позвонил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Антониу Кошта выразил соболезнования главе нашего государства и народу Азербайджана в связи с крушением самолета, отметил, что Европейский союз поддерживает позицию нашей страны по всестороннему расследованию этой катастрофы.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за соболезнования.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями по транспортным вопросам между Азербайджаном и Европейским союзом, в частности, перевозкам по маршруту Транскаспийский-Средний коридор, проекту создания зеленого энергетического коридора, соединяющего бассейны Каспийского и Черного морей, вопросам экспорта азербайджанского газа в страны-члены Европейского союза и сотрудничества в энергетической сфере. Также была достигнута договоренность о продолжении контактов.скачать dle 11.3