Azərbaycanda qrip əleyhinə əlavə vaksinə ehtiyac var? - Səhiyyə Nazirliyi AÇIQLADI
Azərbaycanda qrip əleyhinə kifayət qədər vaksin ehtiyatı olduğu üçün əlavə vaksinlərin alınması nəzərdə tutulmayıb.
xəbər verir ki, bu barədə "Report"un sorğusuna cavab olaraq Səhiyyə Nazirliyindən bildirilib.
Nazirlik əhalinin sağlamlığının qorunması və kəskin respirator virus infeksiyalarına yoluxma hallarının qarşısının alınması məqsədilə risk qrupuna aid olan vətəndaşları mövsümi qripə qarşı peyvənd olunmağa çağırır.
Məlumata görə, qripə qarşı peyvənd olunmaq istəyən şəxslər yaşayış və ya iş yeri üzrə əhaliyə ambulator-poliklinik xidmət göstərən dövlət tibb müəssisələrinə müraciət edə bilərlər.
Xatırladaq ki, payız-qış mövsümündə ölkə ərazisində kəskin respirator virus infeksiyaları yayılır. Əhali arasında qrip və kəskin respirator virus infeksiyalarına qarşı profilaktik və əks-epidemik tədbirlərin gücləndirilməsi məqsədilə Səhiyyə Nazirliyi ölkəyə mövsümi qrip əleyhinə "Abbott" şirkətinin istehsalı olan tam təhlükəsiz və yüksəkkeyfiyyətli vaksin preparatları gətirib və səhiyyə nazirinin müvafiq əmrinə əsasən, ötən il sentyabr ayının 10-dan vaksinasiyaya başlanılıb.скачать dle 11.3

Планирует ли Минздрав Азербайджана закупать дополнительные вакцины против гриппа?
В Азербайджане имеется достаточный запас вакцин против гриппа, поэтому закупка дополнительных партий не планируется.
Об этом в ответ на запрос Report сообщили в Министерстве здравоохранения республики.
Ведомство призывает граждан из группы риска пройти вакцинацию для защиты от сезонного гриппа.
Граждане, желающие вакцинироваться, могут обратиться в государственные медучреждения по месту жительства или работы.
Напомним, в осенне-зимний период на территории Азербайджана распространяются острые респираторные вирусные инфекции. С целью усиления профилактических и противоэпидемических мероприятий против гриппа и острых респираторных вирусных инфекций среди населения, Минздрав импортировал в страну полностью безопасные и высококачественные вакцинные препараты производства компании Abbott. Согласно соответствующему приказу министра здравоохранения, вакцинация началась с 10 сентября прошлого года.скачать dle 11.3