Metronun "Xətai" stansiyasındakı insident araşdırılır: Polisə müraciət edilib - VİDEO
"Dünən saat 19:25-də "Xətai" stansiyasında sərnişinin eskalatorun "Stop" açarını sıxması nəticəsində eskalatorun dayandırılmasının və nəticədə qarşısında sıxlıq yaranmasının səbəblərinin araşdırılmasına başlanılıb".
Bu barədə "Bakı Metropoliteni" QSC-nin bu gün yaydığı məlumatında deyilir.
Bildirilir ki, eskalatorun dayanması səbəbini müəyyən etmək məqsədilə dərhal idarəetmə panelinə baxış keçirilib:
"Baxış nəticəsində texniki problem olmadığı, dayanmanın "Stop" açarının sıxılması səbəbindən baş verdiyi müəyyən edilib. Daha sonra eskalatorun fəaliyyəti bərpa olunub. Qeyd edilməlidir ki, "Stop" açarı fövqəladə hallarda, təcili və təxirəsalınmaz zərurət olduqda eskalatorun dayandırılmasını təmin edir".
QSC-dən qeyd edilib ki, hadisə ilə bağlı müvafiq araşdırmaların aparılması və tədbirlərin görülməsi üçün Bakı Metropolitenində Polis İdarəsinə müraciət edilib.
Xatırladırıq ki, "Stop" düyməsinin əsassız sıxılması İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 306.4-cü maddəsinə uyğun olaraq məsuliyyət yaradır.
"Sərnişinlərdən rica edirik ki, eskalatorlarda təhlükəsizlik, istifadə qaydalarına və tələblərinə zidd olan hallara yol verməsinlər, uşaqlara nəzarət etsinlər. Eskalatordan düzgün istifadə olunmazsa, bu, sərnişin təhlükəsizliyinə ciddi təhlükə mənbəyinə çevrilə bilər. Bir sərnişinin yanlışlığı onun özünün, eləcə də ətrafında olan digər sərnişinlərin narahatlığını, xəsarət almasını və digər bədbəxt hadisələrin baş verməsini qaçılmaz edə bilər.
Həmçinin, eskalatora tullantı atmaq, sürahini çıxarmaq və onun üstünə əşya qoymaq İnzibati Xətalar Məcəlləsinə görə, müvafiq qaydada məsuliyyət yaradır", - məlumatda vurğulanır.скачать dle 11.3

Пассажир бакинского метро остановил эскалатор: итоги расследования инцидента - ВИДЕО
Вчера в 19:25 на станции метро "Хатаи" в Баку произошел инцидент - пассажир нажал кнопку экстренной остановки эскалатора, что привело к его остановке и образованию давки.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на информацию пресс-службы Бакинского метрополитена, было проведено расследование причин произошедшего.
"Для выяснения причин остановки эскалатора сразу же была осуществлена проверка панели управления. В результате было установлено, что никаких технических проблем нет, а остановка произошла из-за нажатия кнопки "Стоп". После этого работа эскалатора была восстановлена", - добавили в метрополитене.
Также там подчеркнули, что кнопка "Стоп" предназначена для экстренной остановки эскалатора в чрезвычайных ситуациях, когда это крайне необходимо.
Бакинский метрополитен обратился в Управление полиции метрополитена для проведения соответствующего расследования инцидента и принятия необходимых мер.
Напомним, что необоснованное нажатие кнопки "Стоп" влечет ответственность согласно статье 306.4 Кодекса об административных проступках. Так, согласно этой статье, снятие перила эскалатора, пользование без необходимости ключом "Стоп", курение сигарет в вестибюлях, переходах и платформах станций, в вагонах, открытие дверей вагона во время движения поезда, задержание отправки поезда, самовольное спускание на железную дорогу, вход в кабину управления поезда, служебно-технические комнаты, киоски вентиляционных шахт, туннели и на огражденные территории, предназначенные для работников метрополитена, пользование открытым огнем, пиротехническими устройствами (петарды, взрыватель и пр.) влечет наложение штрафа в размере 50 манатов.
Метрополитен призывает пассажиров соблюдать правила безопасности и использования эскалаторов, не допускать действий, противоречащих требованиям, следить за детьми. Неправильное использование эскалатора может стать серьезным источником опасности для пассажиров. Ошибка одного человека может привести к дискомфорту, травмам и другим несчастным случаям.
Также там напомнили, что бросать мусор на эскалатор, снимать поручни и класть на него предметы - это административные правонарушения, влекущие ответственность.скачать dle 11.3