Abonentlərin DİQQƏTİNƏ: Qaza görə ödənişlər artıq yeni tariflə hesablanır
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) "Azəriqaz" İstehsalat Birliyinin (İB) abonent uçotu sistemlərində (öncədən ödənişli və mexaniki sayğaclar) artıq yeni tariflərin tətbiqinə start verilib.
"Azəriqaz" İB məlumat yayıb.
Məlumata görə, proqram təminatında dəyişikliklər tam tətbiq olunanadək öncədən ödənişli sayğaclar üzrə yanvarın 2-dən alınan qazın dəyəri yeni tariflərlə hesablanaraq növbəti ödənişlərdə nəzərə alınacaq:
"Mexaniki sayğaclar üzrə göstəricilər 2025-ci ilin ilk oxunuşunda yeni tariflərə uyğun olaraq hesablanacaq. İstehlakçılar tərəfindən yeni tariflə hesablamalar barədə yaranacaq sual və ya şikayətlərə "Azəriqaz"ın Tarif Komissiyasında müvafiq qaydada baxılacaq".
Qeyd edək ki, Tarif Şurasının qərarına əsasən, əhali üzrə illik istehlak həcmi 1 200 kubmetr olan hissə üçün 1 kubmetr təbii qazın tarifi 0.5 qəpik (yarım qəpik, 4.2%) artırılaraq 12 qəpikdən 12.5 qəpik həddində, 1 200 kubmetrdən 2 500 kubmetrədək olan hissə üçün 2 qəpik (10%) artırılaraq 20 qəpikdən 22 qəpik, 2 500 kubmetrdən çox olan hissə üçün 5 qəpik (20%) artırılaraq 25 qəpikdən 30 qəpik məbləğində təsdiqlənib.
Həmçinin, 1 kubmetr təbii qaz üzrə orta tarif əhali üzrə 1.3 qəpik (8.7%) artırılıb.
Tarif dəyişikliyindən sonra əhali abonentlərinin orta aylıq xərcinin aşağıdakı kimi artması gözlənilir.
- 48% abonent üzrə - 32 qəpik,
- 39% abonent üzrə - 1 manat 43 qəpik,
- 13% abonent (daha çox istehlak edən) üzrə - 7 manat 46 qəpik.
Göründüyü kimi, əhalinin 48%-i üçün 1 kubmetr təbii qazın tarifi maksimum aşağı səviyyədə - 0.5 qəpik (yarım qəpik, 4.2%) artırılıb.
Elektrik istehsalında istifadə olunan təbii qazın tarifi 2 qəpik (12.1%) artırılaraq 16.5 qəpikdən 18.5 qəpik səviyyəsində, sənaye və kənd təsərrüfatı sahələri üzrə 1 kubmetr təbii qazın tarifi 2 qəpik (9%) artırılaraq 22 qəpikdən 24 qəpik həddində müəyyənləşdirilib.

"Азеригаз" начал применять новые тарифы при учете своих абонентов
Производственное объединение "Азеригаз" Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR) начало применять новые тарифы на газ в системах учета своих абонентов (механические счетчики и счетчики с функцией предоплаты).
Как сообщает Median.Az со ссылкой на информацию "Азеригаз", до полного внедрения изменений в программном обеспечении, стоимость газа, полученного с 2 января по смарт-счетчикам (с функцией предоплаты), будет рассчитываться по новым тарифам и учитываться в последующих платежах.
"По механическим счетчикам показания будут рассчитываться в соответствии с новыми тарифами при первом снятии показаний в 2025 году. Вопросы или жалобы потребителей относительно расчетов по новым тарифам будут рассматриваться Тарифной комиссией "Азеригаз" в установленном порядке", - говорится в сообщении.
Согласно решению Тарифного совета, тариф на 1 кубометр природного газа для населения с годовым объемом потребления до 1 200 кубометров увеличен на 0.5 гяпика (4.2%) - с 12 до 12.5 гяпиков. Для объема от 1 200 до 2 500 кубометров тариф вырос на 2 гяпика (10%) - с 20 до 22 гяпиков. Для части, превышающей 2 500 кубометров, тариф повышен на 5 гяпиков (20%) - с 25 до 30 гяпиков за кубометр.
Средний тариф на 1 кубометр природного газа для населения увеличился на 1.3 гяпика (8.7%). После изменения тарифов ожидается следующий рост среднемесячных расходов абонентов:
- для 48% абонентов - на 32 гяпика;
- для 39% абонентов - на 1 манат 43 гяпика;
- для 13% абонентов (с наибольшим потреблением) - на 7 манат 46 гяпиков.
Как видно, для 48% населения тариф на 1 кубометр природного газа увеличен на минимальном уровне - 0.5 гяпика (4.2%).
Тариф на природный газ, используемый для производства электроэнергии, увеличен на 2 гяпика (12.1%) - с 16.5 до 18.5 гяпиков. Для промышленности и сельского хозяйства тариф на 1 кубометр газа также вырос на 2 гяпика (9%) - с 22 до 24 гяпиков.