Şagirdlərin düzgün oturuşuna nəzarət edən stul yaradıldı
Seul Milli Texnologiya Universitetinin bir qrup alimi məktəblilərdə düzgün oturuş problemlərinin qarşısını almaq üçün hərəkət sensorları olan "ağıllı" stul yaradıb.
Bu barədə "Science Daily Asia" elmi portalı məlumat yayıb.
Yeni texnologiya şagirdin bədən mövqeyini real vaxt rejimində izləyən və düzgün olmayan oturuşları tez bir zamanda düzəltməyə kömək edən adi məktəb stuluna quraşdırılmış intellektual sistemdir.
Sistem biometrik tərəzi prinsipi ilə işləyən yüksək həssas təzyiq sensorları ilə təchiz edilib. Bu sensorlar çəki paylanmasını təhlil edir və optimal bədən mövqeyindən hətta kiçik sapmaları da qeydə alır.
Əzələ-skelet sistemi ilə bağlı potensial problemlərin erkən aşkarlanmasına imkan verir. Belə ki, yanlış oturuş skolioz, yastıpəncəlik və ya ayaq uzunluğundakı fərqlər kimi xəstəliklərin inkişafına səbəb ola bilər.скачать dle 11.3

В Южной Корее создали "умный" стул для школьников
Группа ученых из Сеульского национального технологического университета создала "умный" стул с датчиками движения для профилактики нарушений осанки у школьников.
Об этом сообщает научный портал Science Daily Asia (SDА).
Новая технология представляет собой интеллектуальную систему, встроенную в обычное школьное кресло, которая отслеживает положение тела ученика в реальном времени и помогает своевременно корректировать неправильные позы.
Как отмечают ученые, система оснащена высокочувствительными датчиками давления, работающими по принципу биометрических весов. Эти датчики анализируют распределение веса и фиксируют даже незначительные отклонения от оптимального положения тела.
Особенностью разработки является возможность раннего выявления потенциальных проблем с опорно-двигательным аппаратом. Неправильная осанка и постоянные колебания положения тела могут свидетельствовать о развитии таких заболеваний, как сколиоз, плоскостопие или различия в длине ног.скачать dle 11.3