"Kartdan-karta" üsulu ilə işləyən daha 645 sahibkara maliyyə sanksiyası tətbiq edilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti Bakıda iaşə və pərakəndə ticarət fəaliyyəti ilə məşğul olan daha 645 vergi ödəyicisinə maliyyə sanksiyaları tətbiq edib.
Məlumata görə, həmin obyektlərdə istehlakçılara nağdsız ödənişlər üçün "kartdan-karta" köçürmələrin təklif edildiyi, bəzi hallarda isə POS-terminalların qeydiyyat ünvanı üzrə istifadə olunmadığı aşkarlanıb, bu obyektlərdə POS-terminalların quraşdırılmaması və nağdsız ödənişlərin qəbulundan imtina halları müəyyənləşdirilib. Həmin sahibkarlıq subyektləri ilə bağlı protokollar tərtib olunub və maliyyə sanksiyalarının tətbiqi barədə qərarlar qəbul edilib.
"Nağdsız vəsaitin qəbulu yalnız POS-terminal vasitəsilə həyata keçirilməli və bu zaman vətəndaşlara POS-terminalın qəbzi ilə yanaşı nəzarət-kassa aparatının çeki də təqdim edilməlidir. "İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında" Qanuna uyğun olaraq POS-terminalların quraşdırılması, "Elektron ticarət haqqında" Qanuna əsasən, istehlakçıların elektron ödəniş etmək imkanının yaradılması vergi ödəyicilərinin birbaşa vəzifələrinə aiddir", - deyə məlumatda qeyd olunub.скачать dle 11.3

ГНС оштрафовала более 600 налогоплательщиков за операции "с карты на карту"
Государственная налоговая служба (ГНС) при Министерстве экономики Азербайджана применила финансовые санкции к еще 645 налогоплательщикам, занятым в сфере общественного питания и розничной торговли в Баку.
Об этом Median.Az сообщает со ссылкой на информацию ГНС.
Согласно информации, на этих объектах были выявлены случаи отсутствия POS-терминалов, потребителям для безналичных платежей предлагались переводы с карты на карту (card to card). В отношении данных субъектов предпринимательства составлены протоколы и приняты решения о применении финансовых санкций.
В налоговой службе отметили, что прием безналичных средств должен осуществляться только через POS-терминалы. При этом гражданам наряду с чеком POS-терминала должен предоставляться и чек контрольно-кассового аппарата. Установка POS-терминалов в соответствии с законом "О защите прав потребителей" и создание возможности для потребителей осуществлять электронные платежи согласно закону "Об электронной торговле" относятся к прямым обязанностям налогоплательщиков.скачать dle 11.3