"Həqiqi hərbi xidmət müddətinin azaldılması müzakirə mövzusu deyil" - RƏSMİ
"Son günlər "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" və "Səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik haqqında" qanunlara, habelə "Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə"yə bir sıra dəyişikliklərin edilməsi məsələsi cəmiyyətdə geniş müzakirə olunur.
Lakin əfsuslar olsun ki, bəzi xəbər saytlarında, sosial şəbəkə səhifələrində tirajlanan xəbərlər, həmçinin ekspertlər tərəfindən bildirilən fikirlər ictimaiyyət arasında çaşqınlıq yaradıb.
Bəli, SHXÇDX qanunun müvafiq müddəalarının təkmilləşdirilməsinə dair təkliflər verib və layihə Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinə təqdim edilib. Hazırda komitə üzvləri tərəfindən dəyişikliklər müzakirə olunub və Milli Məclisin plenar iclasına çıxarılıb. Milli Məclis tərəfindən qəbul edildiyi və ölkə başçısı tərəfindən imzalandığı təqdirdə qanunun yeni müddəaları qüvvəyə minəcək.
Ona görə də bir daha bildiririk ki, hələlik qanuna heç bir dəyişiklik edilməyib. Sadəcə, bir qədər səbirli olub, nəticəni gözləmək lazımdır.
Dəyişikliklər bir sıra yenilikləri nəzərdə tutur. Lakin həqiqi hərbi xidmət müddətinin azaldılması məsələsi müzakirə mövzusu deyil. Yəni ali təhsilli çağırışçılar, əvvəllər olduğu kimi, 12 ay, digər hallarda isə 18 ay müddətində həqiqi hərbi xidmətə gedəcəklər", - deyə məlumatda bildirilir.скачать dle 11.3

Госслужба опровергла слухи о сокращении срока службы
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Государственной службы Азербайджана по мобилизации и призыву на военную службу.
"В последние дни в обществе активно обсуждаются предстоящие изменения в законах "О воинской обязанности и военной службе", "О мобилизационной подготовке и мобилизации", а также в "Положении о прохождении военной службы". Однако некоторые новостные сайты и социальные сети распространяют информацию, вводящую граждан в заблуждение.
Госслужба действительно предложила усовершенствовать ряд положений законодательства и направила проект в парламентский комитет по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией. Поправки уже обсуждены депутатами и вынесены на пленарное заседание Милли Меджлиса. Если парламент примет изменения и Президент их подпишет, новые нормы вступят в силу.
Но пока никаких корректировок в законы не внесено. Нужно просто немного подождать и проявить терпение.
Планируемые поправки действительно предусматривают ряд новшеств. Однако вопрос сокращения срока действительной военной службы не является предметом обсуждения. Призывники с высшим образованием, как и раньше, будут проходить действительную военную службу в течение 12 месяцев, в остальных случаях - 18 месяцев", - говорится в заявлении.скачать dle 11.3