16.12.2024 13:04 2 232
Bildirilib ki, həyata keçirilmiş kompleks əməliyyat-istintaq tədbirləri ilə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - 1984-cü il təvəllüdlü Fəxrəddin Hacı oğlu Şahmurov, 1960-cı il təvəllüdlü Calal Murac oğlu Muradov, 1998-ci il təvəllüdlü Kamran Kamil oğlu Babayev və digərlərinin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun əsasları əleyhinə ağır və xüsusilə ağır cinayət əməlləri törətmək məqsədilə sövdələşib cinayətkar birlik yaratmaları, respublika ərazisində gizli görüşlər və sosial şəbəkələrdə müxtəlif qapalı qruplar təşkil edərək dövlət təsisatlarına qarşı təxribat əməlləri törətməyə hazırlıq görmələri təsbit edilib.
Müəyyənləşdirilib ki, xarici ölkə vətəndaşının da iştirakı ilə təşkil olunmuş gizli toplantıda cinayətkar birliyin bayrağının hazırlandığı bəyan edilərək, birliyin məqsədləri naminə törədiləcək cinayətlərin plan və şərtlərinin işlənib-hazırlanmasına rəhbərlik etmək üçün Fəxrəddin Şahmurova təqdim edilib.
Fəxrəddin Şahmurov cinayət qruplaşmasının digər üzvləri ilə birlikdə mütəşəkkil dəstə halında ölkənin müdafiə qabiliyyətinə və iqtisadi təhlükəsizliyinə ziyan vurmaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədində yerləşən gömrük postunu ələ keçirmək, cinayətkar birliyin tələblərini irəli sürmək üçün orada xidmət aparan əməkdaşları və digər şəxsləri girov götürmək barədə təxribat planı hazırlamış, görülmüş tədbirlərlə mütəşəkkil dəstənin qanunsuz əməllərinin qarşısı alınıb.
Fəxrəddin Şahmurov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 28.282.2-ci (mütəşəkkil dəstə tərəfindən təxribata hazırlıq), 28.215.3 (adamları girov götürməyə hazırlıq), 218.1 (cinayət birlik (təşkilat) yaratma) və 281.2 (dövlət əleyhinə çağırışlar məzmunlu materiallar yayma), Calal Muradov və Kamran Babayev isə Cinayət Məcəlləsinin 281.2-ci və digər maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilərək həbs olunublar, həmçinin digər şəxslər istintaqa cəlb ediliblər.

Операция СГБ: разоблачена планировавшая диверсии экстремистская группировка - ВИДЕО
Как передает Median.Az со ссылкой на Службу государственной безопасности (СГБ) Азербайджанской Республики (АР), в результате комплексных оперативно-следственных мероприятий, проведенных СГБ, была разоблачена преступная организация, созданная гражданами республики - Фахреддином Шахмуровым (1984 г.р.), Джалалом Мурадовым (1960 г.р.), Кямраном Бабаевым (1998 г.р.) и другими лицами с целью совершения тяжких и особо тяжких преступлений против основ конституционного строя АР. Установлено, что члены группировки проводили тайные встречи на территории республики и создавали закрытые группы в соцсетях для подготовки к совершению диверсионных актов против государственных учреждений.
"На одной из секретных собраний, в которой также участвовал гражданин иностранного государства, был представлен флаг преступной организации. Ф.Шахмурову было поручено руководить разработкой планов и условий преступлений, которые будут совершены во имя целей организации.
Фахреддин Шахмуров вместе с другими членами преступной группировки разработал план диверсии по захвату таможенного поста, расположенного на госгранице Азербайджанской Республики, с целью нанесения ущерба обороноспособности и экономической безопасности страны, а также захвата в заложники сотрудников и других лиц, находящихся там, для выдвижения требований преступной организации. Благодаря проведенным мероприятиям незаконные действия организованной группы были пресечены.
Фахреддин Шахмуров привлечен к уголовной ответственности по статьям 28.282.2 (подготовка к диверсии организованной группой), 28.215.3 (подготовка к захвату заложников организованной группой), 218.1 (организация преступного сообщества (преступной организации) и 281.2 (публичные призывы, направленные против государства, совершенные неоднократно или группой лиц) Уголовного кодекса АР. Джалал Мурадов и Кямран Бабаев арестованы по статье 281.2 и другим статьям. Также к следствию привлечены другие лица.