Vüqar Səfərlinin oğlu müsadirə edilmiş əmlakı geri tələb edir
Ləğv edilmiş Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun (KİVDF) sabiq icraçı direktoru Vüqar Səfərlinin oğlu Seymur Səfərli və iş üzrə digər maraqlı şəxs Məmmədov Azər Oruc oğlunun müsadirə edilmiş əmlakları ilə bağlı qərardan verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclasının vaxtı məlum olub.
Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, Ali Məhkəmədə keçiriləcək proses dekabrın 19-na təyin edilib.
Şikayət hakim Vidadi Cəfərovun sədrliyi ilə araşdırılacaq.
Onlar şikayət ərizəsində müsadirə edilmiş əmlaklarını geri istəyirlər. Şikayət ərizələrində yazırlar ki, müsadirə edilmiş əmlaklar cinayət baş verən dövrdə alınmayıb.
Qeyd edək ki, V.Səfərli 2021-ci ilin yanvarında həbs edilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə V.Səfərli cəzasını ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməklə 10 il 6 ay, "Portos" MMC-nin direktoru Nadir Məmmədov isə altı il müddətinə azadlıqdan məhrum olunub. Digər təqsirləndirilən - Telman Tahirov, Şahin İbrahimov və Ədalət Vəliyevə müəyyən sınaq müddəti seçilməklə şərti cəza verilib.
Həmçinin, hökmə əsasən, V.Səfərlinin Bakı şəhəri, Xətai rayonu, 8 Noyabr prospekti, 23 ünvanında yerləşən qeyri-yaşayış sahəsi, Xətai rayonu, Əhmədli qəsəbəsi, Əhmədli küçəsi, ev 14 ünvanında yerləşən torpaq sahəsi, Binəqədi rayonu, Goradil kəndindəki 0,104 hektarlıq bağ sahəsi, Xətai rayonu, Lütfi Zadə küçəsi, ev 18A (49 kv.m) ünvanı, İsmayıllı rayonu, Tircan kəndində yerləşən 0,1 hektarlıq torpaq sahəsi, İsmayıllı rayonu, Tircan kəndində yerləşən 0,19 hektarlıq torpaq sahəsi müsadirə olunub.
Bundan başqa, müsadirə edilənlər sırasında onun "Mercedes-Benz ML 350", "Volkswagen Tuareg" və "Toyota Land Cruiser" markalı avtomobilləri, Binəqədi rayonu, Novxanı kəndində yerləşən 0,223 hektar torpaq sahəsində olan 701 nömrəli 192.8 kv.m-lik bağ evi, Binəqədi rayonu, Novxanı kəndində yerləşən 291 kv/m-lik bağ evi, oğlu Seymur Səfərliyə məxsus Xətai rayonu, 8 Noyabr prospektində yerləşən 23 nömrəli evin birinci mərtəbəsindəki 39 kv.m-lik qeyri-yaşayış sahəsi də var.
Eyni zamanda, məhkəmənin hökmünə əsasən, V.Səfərlinin "Rabitəbank" ASC-də hesabında olan 300 min manatı, həmin bankda oğlunun hesabına olan 500 min manatı və Baş Prokurorluğun depozit hesabına qoyulmuş 200 min manat vəsaiti müsadirə edilib.
Hökmdən narazı qalan məhkum apellyasiya şikayəti verib. Bakı Apellyasiya Məhkəməsi birinci instansiya məhkəməsinin çıxardığı hökmü dəyişdirmədən qüvvədə saxlayıb. Daha sonra V.Səfərli və ailə üzvləri kassasiya şikayəti ilə Ali Məhkəməyə müraciət ediblər.
Ali Məhkəmədə keçirilən prosesdə elan olunub ki, "Portos" MMC maraqlı şəxs kimi Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin qərarından kassasiya şikayəti ilə Ali Məhkəməyə üz tutub. Lakin həmin şikayətin mümkünlüyü yoxlanılmayıb. Buna görə də iş Bakı Apellyasiya Məhkəməsinə qaytarılıb və müvafiq qərar çıxarılıb.
Xatırladaq ki, "Portos" MMC daha əvvəl Prezident Administrasiyasının ləğv olunmuş İctimai-siyasi məsələlər şöbəsinin sabiq müdiri Əli Həsənovun baldızı Gülər Vəliyevanın adına olub. Daha sonra şirkətə Nadir Məmmədov rəhbərlik edib. MMC "Jurnalistlər binası"nın tikintisində podratçı şirkət olub.скачать dle 11.3

Сын Вугара Сафарли требует вернуть конфискованное имущество
Верховный суд Азербайджана назначил на 19 декабря рассмотрение кассационной жалобы на решение о конфискации имущества у Сеймура Сафарли, сына бывшего исполнительного директора упраздненного Фонда государственной поддержки развития СМИ Вугара Сафарли, а также другого фигуранта дела - Азера Мамедова.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на pravda.az, жалоба будет рассматриваться под председательством судьи Видади Джафарова. Заявители требуют вернуть конфискованное имущество, утверждая, что оно было приобретено до совершения преступлений.
Вугар Сафарли был арестован в январе 2021 года. Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил его к 10.5 годам лишения свободы с отбыванием наказания в колонии строгого режима. Директор ООО Portos Надир Мамедов получил 6 лет тюрьмы.
Другие обвиняемые - Тельман Таиров, Шахин Ибрагимов и Адалят Велиев - были приговорены к условным срокам с испытательным периодом.
Согласно приговору, у Вугара Сафарли конфисковали несколько объектов недвижимости и земельных участков в Баку и Исмайыллинском районе, в том числе нежилое помещение по адресу: город Баку, Хатаинский район, проспект 8 Ноября, 23, земельный участок по адресу: Хатаинский район, поселок Ахмедли, улица Ахмедли, дом 14, дачный участок площадью 0.104 га в селе Горадиль Бинагадинского района, объект по адресу: Хатаинский район, улица Лютфи Заде, дом 18А (49 кв.м), земельные участки площадью 0.1 и 0.19 га в селе Тирджан Исмайыллинского района.
Среди изъятого - автомобили Mercedes-Benz ML 350, Volkswagen Touareg и Toyota Land Cruiser, дачный дом площадью 192.8 кв.м на земельном участке 0.223 га в селе Новханы Бинагадинского района, дачный дом площадью 291 кв.м в том же поселке, а также нежилое помещение площадью 39 кв.м на первом этаже дома №23 на проспекте 8 Ноября в Хатаинском районе, принадлежащее сыну чиновника Сеймуру Сафарли.
Кроме того, по решению суда были конфискованы денежные средства: 300 тысяч манатов со счета Вугара Сафарли в ОАО Rabitəbank, 500 тысяч манатов со счета его сына в том же банке и 200 тысяч манатов, размещенные на депозитном счете Генеральной прокуратуры.
Недовольный приговором, осужденный подал апелляционную жалобу. Однако Бакинский апелляционный суд оставил в силе решение суда первой инстанции без изменений. После этого Вугар Сафарли и члены его семьи обратились с кассационной жалобой в Верховный суд.
В ходе процесса в Верховном суде было объявлено, что ООО Portos, являющееся заинтересованной стороной, обратилось с кассационной жалобой на решение Бакинского апелляционного суда. Однако возможность этой жалобы не была проверена. Поэтому дело было возвращено в Бакинский апелляционный суд и вынесено соответствующее решение.
Напомним, что ранее ООО Portos принадлежало Гюляр Велиевой, свояченице бывшего заведующего ныне упраздненным отделом общественно-политических вопросов Администрации Президента Али Гасанова. Позже компанию возглавил Надир Мамедов. ООО выступало подрядчиком в строительстве "Дома журналистов".скачать dle 11.3