Zamindən xəbərsiz kredit məbləği artırıla BİLƏR?
O, sosial media hesabında paylaşım edərək bildirib ki, zamin durduğu şəxs ondan xəbərsiz əlavə 30 min manat kredit götürüb:
"Zamin durduğum şəxs məndən xəbərsiz kredit məbləğini artırıb. İki ay əvvəl baxanda 5-6 min borc qalmışdı. Lakin dünən baxanda gördüm ki, bank tərəfindən mənim xəbərim olmadan şəxsə 30 min manat yenidən kredit verilib".
Maraqlıdır, bəs görəsən, zaminin xəbəri olmadan bank şəxsə əlavə borc verə bilərmi?
Mövzu ilə bağlı oxu.az-ın suallarını cavablayan bank məsələləri üzrə ekspert, hüquqşünas Əkrəm Həsənov bildirib ki, bu məsələ kredit müqaviləsi əsasında tənzimlənir:
"Kredit müqaviləsi şərtləri əsasında şəxs 5-6 min manatlıq borca zamin durubsa, onun icazəsi olmadan əlavə borc götürülə bilməz. Lakin kredit müqaviləsində qeyd olunan şərtlər içərisində 30 min manata qədər kredit götürülə bilmə bəndi qeyd olunubsa, zamin bu zaman həmin borca görə öhdəlik daşıyır. Bu halda şəxs zamin olmadan da kredit məbləğini artıra bilər. Zamin isə öhdəlikdən boyun qaçıra bilməz".
Hüquqşünas qeyd edib ki, vətəndaşlar kredit götürərkən kredit müqaviləsində şərtlərin konkret göstərilməsinə diqqət yetirməlidirlər:
"Kredit müqaviləsi bağlanarkən şərtlər konkret olmalıdır. Zaminlik öhdəliyinə xitam verilmə o zaman ola bilər ki, əsas öhdəliyə, yəni kredit müqaviləsinə zaminin razılığı olmadan hər hansı dəyişiklik edilsin. Bu dəyişikliklər zaminin marağına zidd olar və razılıq verməsə, dəyişiklik edilə bilməz. Dəyişiklik deyəndə biz yalnız məbləğin artırılmasını nəzərdə tutmuruq, bura faizlər və kredit müddətinin uzadılmasını da aid etmək olar".скачать dle 11.3

Банк выдал дополнительный кредит без ведома поручителя: законно ли это?
Один из пользователей социальных сетей пожаловался на то, что человек, за которого он поручился, без его ведома неожиданно увеличил сумму кредита на 30 тысяч манатов. Два месяца назад долг составлял всего 5-6 тысяч, а теперь вырос в несколько раз, написал он в своей публикации.
Возникает вопрос - имеет ли право банк выдавать дополнительный кредит без согласия поручителя? Эксперт по банковским вопросам, юрист Акрам Гасанов пояснил Oxu.Az, что все зависит от условий кредитного договора.
"Согласно условиям кредитного договора, если человек поручился за кредит в 5-6 тысяч манатов, то без его разрешения сумма не может быть увеличена. Но если в договоре есть пункт о возможности взять кредит до 30 тысяч, то поручитель несет ответственность и за этот долг. В такой ситуации лицо может увеличить сумму кредита и без поручителя, а поручитель не может уклониться от обязательств", - отметил Гасанов.
Юрист подчеркнул, что граждане при оформлении кредита должны внимательно читать все условия договора. "При заключении кредитного договора условия должны быть конкретными. Прекращение обязательства поручительства может произойти только в том случае, если в основное обязательство, то есть кредитный договор, вносятся какие-либо изменения без согласия поручителя. Если эти изменения будут противоречить интересам поручителя и он не даст согласия, изменения не могут быть внесены. Это касается не только увеличения суммы, но и процентов, и продления срока кредита", - сказал он.скачать dle 11.3