Köhnə avtobuslar təhlükə saçır: AYNA tədbirlər planını açıqladı - VİDEO
Bakının Sabunçu rayonunun Balaxanı qəsəbəsindən 8-ci kilometr bazarı, eləcə də əks istiqamətdə işləyən 105 saylı marşrut avtobuslarının köhnə olması sərnişinlərin narazılığına səbəb olur.
-ın Xəzər TV-yə istinadən məlumatına görə, sərnişinlər deyirlər ki, sözügedən avtobuslar istismar müddətini başa vurub və təhlükəsizlik tələblərinə cavab vermir.
Sürücülər isə sərnişinlərin fikirləri ilə razılaşmırlar.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən bildirilib ki, 105 nömrəli marşrutda 16 avtobus 7-9 dəqiqə hərəkət intervalı ilə fəaliyyət göstərir. Marşrutun müvəqqəti istismarçısına mövcud qanunvericiliyə və AYNA-nın tələblərinə uyğun olaraq istismarındakı köhnə avtobusların müasir nəqliyyat vasitələri ilə əvəz edilməsi və ya mərhələli şəkildə təmir olunaraq saz vəziyyətə gətirilməsi barədə tapşırıqlar verilib. Həmçinin, marşrutun nizamlı fəaliyyətinin təmin edilməsi, eyni zamanda, müəyyən edilmiş hərəkət cədvəlinə və hərəkət sxeminə riayət olunması istiqamətində müvafiq tədbirlərin görülməsi tapşırılıb.

Пассажиры жалуются на состояние автобусов на одном из маршрутов - ВИДЕО
Жители Баку выражают недовольство состоянием автобусов маршрута №105, который курсирует от поселка Балаханы до рынка "8-й километр". Пассажиры утверждают, что автобусы устарели и не соответствуют требованиям безопасности.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, Агентство наземного транспорта Азербайджана (AYNA) заявило, что на маршруте работают 16 автобусов с интервалом 7-9 минут. Временный оператор должен заменить старый транспорт на новые автобусы или провести их капитальный ремонт в соответствии с нормативами.
Оператору также поручено обеспечить бесперебойную работу маршрута и соблюдение графика движения.