Xarici analitik: Azərbaycan və Türkiyə ilə sərhədlərin açılması Ermənistana əhəmiyyətli fayda verəcək
13.12.2024 20:41 1 233
Sərhədlərin açılması və tranzit marşrutlarından istifadə də daxil olmaqla qarşılıqlı ticarətin inkişafı həm Azərbaycan, həm də Ermənistan üçün əhəmiyyətli fayda gətirəcək.
Bu barədə “Report”a Böyük Britaniyadan olan analitik, jurnalist Onnik Krikoryan Azərbaycan və Ermənistan arasında iqtisadi əməkdaşlığın qurulmasında Zəngəzur dəhlizinin potensialını şərh edərkən bildirib.
Analitik Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 2001-ci ildə dərc olunmuş məqaləsini xatırladıb. Həmin məqalədə baş nazir, Ermənistan ərazisindən yük tranzitinin iqtisadi potensialını qeyd edib.
"Hələ 2001-ci ildə Paşinyan öz qəzetində yazırdı ki, Naxçıvanla Azərbaycan arasında, həmçinin bu marşrutdan tranzit kimi istifadə etmək istəyən digər ölkələrlə ticarət və tranzit Ermənistana da fayda gətirə bilər", - analitik vurğulayıb.
O.Krikoryanın fikrincə, İrəvan üçün əsas problem dəhliz üzərində nəzarətdir:
"Lakin Paşinyan üçün problem nəzarətdədir, çünki o, Rusiyanın nəzarətini istəmir. ABŞ-nin açıq şəkildə bəyan etdiyi kimi, Qərb də istəmir. Qərb, həmçinin Çinin də nəzarətini istəmirlər. Təəssüf ki, bu, geosiyasi futbola çevrilib və bu, bir müddət davam edə bilər", - o bildirib.
O, həmçinin vurğulayıb ki, Ermənistanda Zəngəzur da daxil olmaqla tranzit dəhlizləri üçün infrastrukturun qurulması iş yerləri yaradacaq və investisiyaları cəlb edəcək ki, bu da özlüyündə mühüm addımdır.
Krikoryan regional dəhlizlərin açılması kontekstində Ermənistan üçün Türkiyə ilə sərhədin açılmasının da əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib. Onun fikrincə, Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşması Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin tənzimlənməsi prosesi ilə sıx bağlıdır.
"Ankara və Bakı bu proseslərin qarşılıqlı əlaqəsini görür ki, bu da regionda gələcək əməkdaşlıq üçün əsas ola bilər", - deyə ekspert qeyd edib.

Крикорян: Открытие границ с Азербайджаном и Турцией принесет Армении значительную выгоду
Открытие границ и развитие взаимной торговли, включая использование транзитных маршрутов, принесет значительную выгоду и Азербайджану, и Армении.
Об этом Report заявил аналитик, журналист из Великобритании Онник Крикорян, комментируя потенциал Зангезурского коридора в налаживании экономического сотрудничества между Азербайджаном и Арменией.
Крикорян напомнил о статье нынешнего премьер-министра Армении Никола Пашиняна, опубликованной еще в 2001 году, где он отмечал экономический потенциал транзита грузов через территорию Армении.
"Еще в 2001 году Пашинян писал в своей газете, что торговля и транзит между Азербайджаном с Нахчываном, а также с другими странами, желающими воспользоваться этим маршрутом, в качестве транзита, могут принести выгоду и Армении", - добавил аналитик.
По мнению Крикоряна, основной проблемой для Еревана остается контроль над коридором:
"Однако для Пашиняна проблема заключается в контроле, так как он не хочет российского контроля. Как и Запад, о чем открыто заявили США. Они [Запад] также не хотят контроля и со стороны Китая. К сожалению, это превратилось в геополитический футбол, и так может продолжаться еще какое-то время", - сказал британский журналист.
Он также подчеркнул, что строительство в Армении инфраструктуры для транзитных коридоров, включая Зангезурский, создаст рабочие места и привлечет инвестиции, что уже само по себе является важным шагом.
В контексте запуска региональных коридоров Крикорян отметил важность для Армении и открытия границы с Турцией. По его мнению, нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном тесно связана с процессом урегулирования армяно-турецких отношений.
"Анкара и Баку видят взаимосвязь этих процессов, что может стать основой для дальнейшего сотрудничества в регионе", - отметил эксперт.скачать dle 11.3