Silahlı Qüvvələrin ehtiyat şəxsi heyətinin yaradılması ilə bağlı yaş həddi azaldılır
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin ehtiyat şəxsi heyətinin yaradılması ilə bağlı yaş həddi azaldılır.
Hazırda ehtiyat şəxsi heyətinin yaradılmasına rayon (şəhər) çağırış komissiyalarının qərarı ilə dinc dövrdə hərbi xidmətə yararsız sayılmış kişi cinsindən olan çağırış yaşlı (18-35 yaşlı) vətəndaşlar; Azərbaycan Respublikasının "Azərbaycan Respublikasında hərbi xidmətə çağırışın Əsasları haqqında" Qanununun tələblərinə, yaxud Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanının fərmanlarına uyğun olaraq həqiqi hərbi xidmətdən möhlət almış və son çağırış yaşına (35 yaşa) qədər hərbi xidmət keçməyən kişi cinsindən olan vətəndaşlar və digər kateqoriyadan olan vətəndaşlar cəlb edilir.

Снижается возрастной предел для создания резервного личного состава Вооруженных сил
Снижается возрастной предел для создания резервного личного состава Вооруженных сил Азербайджанской Республики.
Согласно действующему законодательству, в резервный состав зачисляются граждане мужского пола призывного возраста (18-35 лет), признанные негодными к военной службе в мирное время решением районных (городских) призывных комиссий, а также граждане, получившие отсрочку от действительной военной службы в соответствии с требованиями закона "Об основах призыва на военную службу в Азербайджанской Республике" или указами соответствующего органа исполнительной власти и не прошедшие военную службу до достижения предельного призывного возраста (35 лет), а также граждане других категорий.
Предлагаемые поправки предусматривают снижение верхней возрастной планки с 35 до 30 лет.скачать dle 11.3