Ceyhun Bayramov ilə Hakan Fidan Suriya məsələsini müzakirə ediblər
Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefon danışığı baş tutub.
Bildirilib ki, telefon danışığı zamanı Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyindən irəli gələn məsələlər, post-münaqişə dövründə bölgədə vəziyyət, Yaxın Şərqdə, xüsusilə Suriyada mövcud vəziyyət, habelə digər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
"Tərəflər ATƏT-in Nazirlər Şurasının Maltada keçirilən 31-ci iclası çərçivəsində aparılan danışıqlar və müzakirələr ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Ceyhun Bayramov təcrübəli türk diplomatı olan Feridun Sinirlioğlunun ATƏT Nazirlər Şurasının 31-ci iclası çərçivəsində Təşkilatın baş katibi kimi yüksək vəzifəyə təyinatı münasibətilə Türkiyə tərəfini təbrik edib, bu böyük nailiyyətin tərəfimizdən böyük sevinclə qarşılandığını diqqətə çatdırıb. ATƏT-in baş katibi F.Sinirlioğluna məsuliyyətli fəaliyyətində uğurlar arzulanıb", - məlumatda qeyd olunub.
Telefon danışığı çərçivəsində tərəflər, həmçinin regional məsələlər, Suriyada son vəziyyəti ətraflı müzakirə ediblər.
Azərbaycanın Suriyanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstəyi, habelə yaranmış böhranlı vəziyyətin tezliklə Suriya xalqının maraq və iradəsinə əsaslanan həllini tapmasına dair ümidvarlıq ifadə olunub.скачать dle 11.3

Джейхун Байрамов и Хакан Фидан обсудили сирийский вопрос
Состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и его турецким коллегой Хаканом Фиданом.
В ходе телефонного разговора были обсуждены азербайджано-турецкое союзничество, ситуация в регионе в постконфликтный период, текущая обстановка на Ближнем Востоке, особенно в Сирии, а также другие региональные и международные вопросы безопасности.
"Стороны обменялись мнениями о переговорах и обсуждениях в рамках 31-го заседания Совета министров ОБСЕ на Мальте. Джейхун Байрамов поздравил турецкую сторону с назначением опытного турецкого дипломата Феридуна Синирлиоглу на пост генерального секретаря ОБСЕ, отметив, что этот успех был с радостью встречен в Азербайджане. Ф.Синирлиоглу пожелали успехов в его ответственной деятельности", - говорится в информации.
В рамках телефонного разговора стороны также подробно обсудили региональные вопросы и последнюю ситуацию в Сирии.
Была выражена поддержка Азербайджаном территориальной целостности и суверенитета Сирии, а также надежда на скорейшее разрешение возникшего кризиса на основе интересов и воли сирийского народа.скачать dle 11.3