Gəncədə 1 nömrəli məktəbdə biabırçı QALMAQAL: Şiddətli töhmət alan məktəb direktoru kimdir? - Video (Yenilənib)
10.12.2024 13:45 2 361
Xəbər verdiyimiz kimi, Gəncə şəhəri İsmət Qayıbov adına 1 nömrəli tam orta məktəbdə çoxsaylı nöqsanlara yol verilməsi, müxtəlif bəhanələrlə şagirdlərdən pul yığılması ilə bağlı iddialar yayılıb. Yayılan iddialarla bağlı aparılan araşdırmalar zamanı Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsi tərəfindən təhsil müəssisəsində bir sıra nöqsanlar aşkar edilib və Regional Təhsil İdarəsinin müvafiq əmrinə əsasən, adıçəkilən təhsil müəssisəsinin direktoruna sonuncu xəbərdarlıqla şiddətli töhmət verilib.
Modern.az araşdırıb ki, sözügedən məktəbin direktoru Gülbəniz Bayramovadır.
O, bu ilin mart ayında sözügedən məktəbə direktor təyin edilib. Gülbəniz Bayramova Gəncə Dövlət Universitetinin Azərbaycan dili və Ədəbiyyat ixtisasını bitirib, 2004-cü ildən Mehdi Mehdizadə adına 4 nömrəli xarici dillər təmayüllü məktəb liseydə Azərbaycan dili və Ədəbiyyat fənnini tədris edib.
Qeyd edək ki, sözügedən məktəb Gəncənin ən qalmaqallı təhsil müəssisələrindən biridir. Məktəbin əvvəlki direktoru Mətanət Qarayeva 2022-ci ildə yaşanan qalmaqalla gündəmə gəlmişdi. Mətbuatda yayılan məlumatlara görə, o, 14 ədəd dərman həbi içərək özünü öldürmək istəyib. Ancaq rəsmi qurumlar bu iddianın doğru olmadığını bildirib. Daha sonra direktor vəzifəsindən azad edilib.
Gəncə şəhəri İsmət Qayıbov adına 1 nömrəli tam orta məktəbdə çoxsaylı nöqsanlara yol verilməsi ilə bağlı iddia səsləndirilib.
Səs yazısında valideynlərdən biri sözügedən məktəbdə rüşvətin pik həddə çatdığını bildirib.
"İsmət Qayıbov adına 1 nömrəli tam orta məktəbi rüşvətlə idarəolunan təhsil sisteminə çeviriblər. Fond pulu, təmizlik pulu, summativ pulu, xadimə pulu və sair yığılır. Təhsil idarəsinin adından övladımın çantasına məcburi şəkildə yeddi manatlıq sınaq bileti qoyublar.
Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsinin müdiri Elçin Kərimovun vətəndaş qəbulunda oldum. Baş verən bütün nöqsanları özünə çatdırdım. Elçin Kərimova bildirdim ki, bizi məcbur edirlər ki, bu sınaq biletlərini alın, guya yarımillik qiymətləndirmə bunun əsasında yazılacaq. O isə cavabına qeyd etdi ki, bu biletlərdən xəbəri yoxdur.
Həmin məktəbdə təhsil yox, rüşvət təbliğ olunur. Mənim övladım bu yaşında niyə rüşvətin nə olduğunu bilməlidir?" - deyə beşinci sinif şagirdinin valideyni şikayət edib.
Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsi məsələ ilə bağlı sorğumuzu belə cavablandırıb:
"İdarəyə daxil olan valideyn və vətəndaş müraciətləri operativ şəkildə qeydiyyata alınır və həmin müraciətlər əsasında müvafiq yoxlama-nəzarət tədbirləri həyata keçirilir.
Təhsil müəssisələrində valideynlərin əlavə tədris materialları almasına təşviq edilməsi, eləcə də müxtəlif sınaq imtahanları üçün məcburi şəkildə hər hansı vəsaitin toplanılması yolverilməzdir.
Bildiririk ki, Gəncə şəhəri İsmət Qayıbov adına 1 nömrəli tam orta məktəbin fəaliyyəti ilə bağlı yayılan səsyazısı ilə əlaqədar Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsi tərəfindən araşdırma aparılıb. Araşdırma nəticəsində ümumi təhsil müəssisəsinin fəaliyyətində bir sıra nöqsanlar aşkar edilib. Regional Təhsil İdarəsinin müvafiq əmrinə əsasən, adıçəkilən təhsil müəssisəsinin direktoruna sonuncu xəbərdarlıqla şiddətli töhmət verilib.
Qeyd edirik ki, tədris prosesinin keyfiyyətinin artırılması və müəssisələrin fəaliyyətində şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə təhsil müəssisələrində sistemli və ardıcıl şəkildə yoxlama-nəzarət tədbirləri həyata keçirilir".

Скандал в гянджинской школе №1: что известно о получившей строгий выговор директоре школы? - Видео (Обновлено)
10.12.2024 13:45 2 364
Как сообщалось ранее, распространились утверждения о многочисленных нарушениях и денежных поборах с учащихся под разными предлогами в средней школе №1 имени Исмета Гаибова в городе Гянджа. В ходе проведенного в связи с этим расследования Гянджа-Дашкесанское региональное управление образования выявило ряд недостатков в учебном заведении, соответствующим приказом директору указанного образовательного учреждения был объявлен строгий выговор с последним предупреждением.
Как выяснил modern.az, директором упомянутой школы является Гюльбениз Байрамова.
На эту должность она была назначена в марте текущего года. Г.Байрамова окончила Гянджинский государственный университет по специальности "Азербайджанский язык и литература", с 2004 года преподавала этот предмет в средней школе №4 имени Мехди Мехдизаде с углубленным изучением иностранных языков.
Отметим, что упомянутая школа является одним из самых скандальных учебных заведений Гянджи. Предыдущий директор школы Метанет Гараева оказалась в центре скандала, разразившегося в 2022 году. По информации, опубликованной в СМИ, она пыталась покончить с собой, приняв 14 таблеток. Однако официальные структуры заявили, что это утверждение не соответствует действительности. Позднее она была уволена с должности.
В азербайджанском сегменте Сети распространились обвинения в многочисленных нарушениях в отношении средней школы №1 имени Исмет Гаибова в городе Гянджа.
Об этом говорится в аудиозаписи одного из родителей учеников.
По словам родительницы пятиклассника, в общеобразовательном учреждении процветает коррупция:
"Школу №1 имени Исмета Гаибова превратили в "базар". Собирают деньги в фонд школы, на уборку, за суммативные оценивания и прочее. От имени управления образования в портфель моего ребенка насильно положили билет испытательного экзамена за 7 манатов".
Она также рассказала, что обращалась с жалобой к начальнику Гянджа-Дашкесанского регионального управления образования Эльчину Керимову, но тот заявил, что не знает о таких билетах.
"В этой школе пропагандируют не образование, а коррупцию. Почему мой ребенок в этом возрасте должен знать, что такое взятка?" - возмущается родительница.
В ответ на запрос редакции сайта в Гянджа-Дашкесанском региональном управлении образования ответили следующее:
"На обращения родителей и граждан, поступающие в управление, оперативно регистрируют, и на их основании проводятся соответствующие проверочно-контрольные мероприятия.
Недопустимо побуждение родителей приобретать дополнительные учебные средства, а также принудительный сбор денег на различные испытательные экзамены в образовательных учреждениях.
Сообщаем, что Гянджа-Дашкесанским региональным управлением образования проведено расследование в связи с распространенной аудиозаписью о деятельности средней школы №1 имени Исмет Гаибова в Гяндже. В результате проверки выявлен ряд недостатков. Согласно соответствующему приказу управления образования, директору школы вынесен строгий выговор с последним предупреждением.
Отмечаем, что в целях повышения качества учебного процесса и обеспечения прозрачности в деятельности учреждений в образовательных учреждениях систематически и последовательно проводятся проверочно-контрольные мероприятия".