Alimlər mədəaltı vəzi xərçəngi xəstəliyi olanların ömrünü uzatmağın üsulunu tapıblar
ABŞ-nin Ayova Universitetinin Karver Tibb Kollecinin alimləri venadaxili kimyəvi terapiyaya əlavə olaraq yüksək dozada C vitamininin metastatik mədəaltı vəzi xərçəngi xəstəliyi olan insanların ömrünü artırdığını müəyyənləşdiriblər.
Araşdırmanın nəticələri “Redox Biology” jurnalında dərc edilib.
Araşdırmaçılar tədqiqat zamanı metastatik mədəaltı vəzi xərçəngi olan pasiyentlərə standart kimyəvi terapiyaya əlavə olaraq həftədə üç dəfə 75 qram yüksək dozada venadaxili C vitamini tətbiq ediblər. Nəticədə xəstələrin ömrü iki dəfə - səkkiz aydan on altı aya qədər artıb.
Təcrübənin xəstəliyin sürətlənməsi dövrünə müsbət təsiri də qeyd edilib, bu da dörd aydan altı aya qədər artıb. C vitamini qəbul edən xəstələr müalicəyə daha yaxşı dözüb və yalnız kimyəvi müalicə alanlara nisbətən daha az yan təsirlər bildiriblər.
Ayova Universitetinin Cərrahiyyə və Radiasiya onkologiyası üzrə aparıcı tədqiqatçısı, professor Cozef Kallen qeyd edib ki, bu təsirli nəticələr xərçəng hüceyrələrinə qarşı mübarizədə C vitamininin xüsusiyyətlərinə dair iyirmi illik tədqiqatın nəticəsidir. Alimlər vurğulayırlar ki, C vitamini ucuzdur. Onun yüksək dozalarda kimyəvi müalicə ilə istifadəsi mədəaltı vəzi xərçəngi xəstəliyi inkişaf etmiş xəstələr üçün yeni standarta çevrilə bilər.скачать dle 11.3

Ученые установили, что витамин С продлевает жизнь при раке поджелудочной железы
Ученые из Медицинского колледжа Карвера при Университете Айовы установили, что высокие дозы витамина C в дополнение к внутривенной химиотерапии увеличивают продолжительность жизни лиц с метастатическим раком поджелудочной железы.
Результаты исследования опубликованы в журнале Redox Biology.
В ходе эксперимента специалисты вводили добровольцам с метастатическим раком поджелудочной железы высокие дозы витамина С внутривенно в дополнение к стандартной химиотерапии. Инъекции проводились три раза в неделю. Каждый раз добровольцы получали 75 граммов вещества.
Результатом стало увеличение продолжительности жизни вдвое — с восьми до шестнадцати месяцев. Также было замечено положительное влияние экспериментального на продолжительность периода без прогрессирования заболевания, который увеличился с четырех до шести месяцев. Кроме того, пациенты, получавшие витамин С, лучше переносили лечение и сообщали о меньшем количестве побочных эффектов.
Доктор Джозеф Каллен, руководитель исследования и профессор хирургии и радиационной онкологии Университета Айовы, отметил, что такие результаты стали итогом двадцатилетних исследований противораковых свойств витамина С.
Научный коллектив добавил, что витамин С является недорогим и хорошо переносимым препаратом. Его использование в высоких дозах в сочетании с химиотерапией может войти в клиническую практику как способ борьбы с раком поджелудочной железы на поздних стадиях.скачать dle 11.3