04.12.2024 12:49 1 617
Etibardan sui-istifadə etməklə özgənin külli miqdarda əmlakını ələ keçirməkdə ittiham olunan şəxs cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, 36 yaşlı Mikayıl Mahir oğlu Əliyev 3 nəfərə qarşı dələduzluqda ittiham olunur.
İstintaq materiallarında yazılanlara əsasən, Mikayıl Əliyevin əməlindən ən çox zərər çəkən Aygün Zöhrab qızı Xəlilovadır. Mikayılla uzun müddətdir tanış olan qadın onun kiməsə borclu olduğuna və ödəməyəcəyi halda həbs ediləcəyi ilə bağlı dediklərinə inanıb. A.Xəlilova sonradan qaytarmaq şərti ilə 57 600 manatlıq qızıl-zinət əşyalarını lombarda qoyub pul götürməsi üçün ona verib.
Amma təqsirləndirilən şəxs qızıl-zinət əşyalarını geri qaytarmayıb. İş elə gətirib ki, əvvəl Mikayılın həbsə düşməməsi üçün ona borc verən Aygün sonradan onun həbsi üçün çalışıb.
Məsələ ilə bağlı təqsirləndirilən şəxsin vəkili Vüqar Kazımovun münasibətindən belə aydın oldu ki, müvəkkili özünü heç bir epizod üzrə təqsirli bilmir. Onlar topladıqları dəlil və sübutları məhkəmə istintaqında ortaya qoyacaqlar. Müdafiəçi müvəkkilinə istinadən onu da qeyd edib ki, bu cinayət işinin başlanması üçün şikayət ərizəsini ilk olaraq zərərçəkmiş Aygünün rektor anası İradə Xəlilova yazıb.
Məlumat üçün bildirək ki, fəlsəfə doktoru olan İradə Xəlilova Xəzər Universitetinin rektorudur. O, Xəzər Rayon Polis İdarəsinin (RPİ) İstintaq Şöbəsində müstəntiqə ifadə verib. Rektor məhkəmə istintaqında dindiriləcək şahidlər siyahısına da daxil edilib.
İş üzrə digər zərərçəkənlər Fariz Ramiz oğlu İlyasov və Habil Əli Abas oğlu Tağıyevdir. Təqsirləndirilən şəxs onlara Gürcüstandan avtomobil gətirəcəyi ilə bağlı yalan vəd verib. Bu iş üzrə əsas zərərçəkən isə Aygündür. Digərlərinin itirdiyi pul cəmi 5 min manatdır.
Mikayıl Əliyevə külli miqdarda dələduzluq ittihamı elan edilərək barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib. Artıq iş üzrə ibtidai istintaq hərəkətləri də tamamlanıb.

Дочь ректора университета стала жертвой крупного мошенничества - ФОТО
36-летний Микаил Алиев обвиняется в мошенничестве в отношении трех человек. Больше всего от его действий пострадала Айгюн Халилова, давняя знакомая обвиняемого.
Как сообщает Qafqazinfo, Микаил убедил Айгюн, что он должен крупную сумму денег и может быть арестован, если не выплатит долг. Поверив ему, женщина отдала свои золотые украшения на сумму 57 600 манатов, чтобы Алиев заложил их в ломбард и взял деньги с условием последующего возврата. Однако обвиняемый не вернул золото владелице.
Примечательно, что изначально Айгюн помогала Микаилу избежать ареста, а затем сама стала добиваться его задержания.
Как стало ясно из комментария адвоката обвиняемого Вугара Кязымова, его подзащитный не признает себя виновным ни по одному эпизоду. Они представят собранные доказательства в ходе судебного следствия. По данным защиты, первой с заявлением в полицию обратилась мать потерпевшей Ирада Халилова, ректор Университета Хазар и доктор философии.
Она дала показания следователю в следственном отделе Хазарского районного управления полиции. Ректор также включена в список свидетелей, которые будут допрошены в ходе судебного следствия.
Другие потерпевшие, Фариз Ильясов и Габиль Тагиев, лишились в общей сложности 5 000 манатов. Алиев обещал им пригнать автомобили из Грузии, но обманул.
Микаилу Алиеву предъявлено обвинение в мошенничестве в особо крупном размере, в его отношении избрана мера пресечения в виде ареста. Предварительное следствие по делу завершено.