"Günəşli" neft yatağında baş verən faciədən doqquz il keçdi
xatırladır ki, 2015-ci il dekabr ayının 4-də "Günəşli" neft yatağı platformasının cənub bölməsində baş vermiş dəhşətli yanğın nəticəsində 11 neftçi həlak olub, 19 nəfər isə itkin düşüb. 2020-ci ilin may ayında daha üç neftçinin cəsədi dənizdən tapılıb.
Qeyd edək ki, qəza baş verən zamanı platformada olan 63 işçidən 33 nəfəri xilas edilib.
Hadisə ilə əlaqədar Prezident İlham Əliyevin qərarı ilə Azərbaycanda 2015-ci ilin 6 dekabr tarixində matəm günü elan olunub.
SOCAR-ın rəsmi açıqlamasında bildirilmişdi ki, su altındakı 10 saylı platformanın qaz kəməri qasırğa ucbatından zədələnib və nəticədə yanğın baş verib.скачать dle 11.3

Минуло 9 лет со дня трагедии на нефтедобывающей платформе "Гюнешли"
Исполняется 9 лет со дня трагедии на морской платформе нефтегазового месторождения "Гюнешли" в азербайджанском секторе Каспия.
4 декабря 2015 года в результате сильного пожара в ее южной части погибли 11 нефтяников, 19 пропали без вести.
В мае 2020-го в море были обнаружены тела трех человек из числа пропавших.
Отметим, что в момент пожара на платформе находились 63 нефтяника, 33 из которых были спасены.
В связи с трагедией распоряжением Президента Ильхама Алиева 6 декабря 2015 года в Азербайджане был объявлен траур.
В официальном сообщении SOCAR было сказано, что пожар на платформе №10 произошел из-за повреждения подводного газопровода высокого давления в результате шторма.скачать dle 11.3